Kellemesen kiráz a hideg, és libabőrös leszel, amikor meghallasz egy dobszót vagy megpendül egy gitárhúr? Ha erre a kérdésre igen a válasz, valószínűleg az átlagnál jóval érzékenyebb hallóidegekkel és agyterületekkel rendelkezel egy új kutatás szerint.
Alissa Der Sarkissiannak, a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) kutatóasszisztensének a Radiohead zenekar Nude című dalának hallgatása közben jutott eszébe az az ötlet, hogy érdemes lenne részletesen megvizsgálni a zenehallgatás agyi aktivitásra tett hatását.
Úgy érzem, hogy a légzésem együtt halad az általam kedvelt zenékkel, a szívem pedig lassabban ver
– magyarázta a kutatás ötletgazdája, aki kifejezetten a „hidegrázós" zenehallgatás miértjeire volt kíváncsi.
Ezt is olvasd el! A zenehallgatás, olyan mint az evés? – hat tény a zenéről
Fotó: Shutterstock
A tavaly publikált tanulmányból kiderült, hogy azoknál a zenefogyasztóknál, akik gyakran libabőrösek, több szál köti össze a hallókérget az érzelmi feldolgozással kapcsolatos agyterületekkel.
Ez lehetővé teszi, hogy a két régió jobban kommunikáljon egymással, tehát azok, akiket kiráz a hideg, másképp élik meg az intenzív érzelmeket, mint azok, akiket nem.
Ez is érdekelhet: Az első elektronikus filmzenét a saját korában nem tartották zenének
Ez különösen furcsa jelenség az idegtudósok és a pszichológusok számára, mivel nincs egyértelmű evolúciós előnye a zene ilyen mértékű megbecsülésének – írja az IFLScience.
A jelen eredmények informálhatják az emberi esztétika, különösen a zene evolúciós eredetére vonatkozó tudományos és filozófiai elméleteket. Talán ez az egyik oka annak, hogy a zene kultúrákon átívelő, nélkülözhetetlen műtárgy, hiszen már tudományosan is alátámasztott, hogy hallási csatornán keresztül szólítja meg az emberi agy érzelmi és szociális feldolgozó központjait
– olvasható a tanulmányban.