Mozart segít a bajban – 5 egészségügyi hatása a klasszikus zenének

Mozart segít a bajban – 5 egészségügyi hatása a klasszikus zenének

A klasszikus zene sokak számára több mint kellemes hallgatnivaló: számos kutatás bizonyítja, hogy remek egészségügyi előnyökkel járhat, ezért a mindennapokba érdemes lehet becsempészni egy-egy komolyzenei darabot.



Stresszcsökkentés és relaxáció

A klasszikus zene hatékony eszköz lehet a stressz csökkentésére és a relaxáció elérésére. Az Amerikai Zenei Terápia Szövetségének kutatása szerint a klasszikus zene hallgatása csökkenti a kortizol szintet, amely egy stresszhormon, és segít a test és az elme ellazításában. Egy 2013-as kutatás pedig kimutatta, hogy a klasszikus zene hallgatása valóban csökkentette a szorongást és javította a relaxációt a betegek körében.

Ez is érdekelhet: Öt klasszikus zenei darab, amit már hallottál, de nem tudod a címét

Jobb alvásminőség

Az alvászavarokkal küzdők számára a klasszikus zene remek megoldás lehet. A Helsinki Egyetem kutatói által végzett tanulmány kimutatta, hogy az alvászavarokkal küzdő emberek, akik rendszeresen hallgattak klasszikus zenét, idővel jobb minőságú alvásról számoltak be és sokkal kevesebbszer ébredtek fel éjszaka.

Memória és tanulás

A klasszikus zene hallgatása – vagy akár játszása – javíthatja a memóriát és segíthet a tanulásban. Egy az amerikai Neuropszichológiai Társaság konferenciáján bemutatott kutatás szerint Mozart zenéje elősegítheti az információfeldolgozást és segíthet a munkamemória javításában.

A Mozart-hatást pedig megannyi egyetem és kutatóintézet vizsgálta már.

Vérnyomáscsökkentés

Egy 2022-es tanulmány szerint egyértelmű fizikai magyarázat van arra, hogy a zene miképp csökkenti a vérnyomást. A dobhártya közelében található a vagus ideg, amely a paraszimpatikus idegrendszer főidege, amely bizonyos testfunkciókat, például az emésztést, a szívritmust és az immunrendszert irányítja, és a zenei rezgésekre úgy reagál, hogy a testet ellazulásra készteti. A vizsgálatban a résztvevők vérnyomása lassú klasszikus zene hallgatása után egyértelműen alacsonyabb lett.

Hangulatjavítás

Végül, de nem utolsósorban, a klasszikus zene pozitív hatással van a hangulatra és az általános jólétre. Egy 2019-es átfogó metaanalízis kimutatta, hogy a zenehallgatás, különösen a klasszikus zene, jelentős hatással van a hangulatjavításra és a pszichológiai jóllétre.

A figyelmetekbe ajánljuk