Kétségtelen tény, hogy az állatvilágban a zebrák rendelkeznek az egyik legkülönlegesebb és legkönnyebben megkülönböztethető bundával. A fekete-fehér mintázatnak a tudósok szerint fontos élettani hatása van, ám az örök kérdésre, miszerint az állat fekete színű fehér csíkokkal, vagy pedig fehér színű fekete csíkokkal, egyáltalán nem egyszerű válaszolni.
Semmivel nem lehet összetéveszteni a zebrák fekete-fehér csíkjait, amelyek nemcsak az afrikai állatoktól, de az állatvilág összes fajától megkülönböztetik őket. De vajon hogyan alakulhatott ki ez a nem mindennapi bunda az Afrika keleti és déli részén élő zebráknál?
Ez is érdekelhet! Egy igen egyedi színösszetételű pingvint sikerült megörökíteni – videó!
Az állatok szőrének színéért a szerveztükben termelődő melanin a felelős
Photo by Himanshu Saraf on UnsplashA Live Science egy 2016-os kutatásra hivatkozva azt írja, hogy a különleges mintázat minden bizonnyal a böglyök elleni védekezés egyik formája. A kutatásból ugyanis az derült ki, hogy ezek a vérszívó állatok sokkal nagyobb eséllyel szállnak olyan állatokra, amik egyszínűek.
Ez azonban még nem ad választ arra a kérdésre, hogy a zebráknak melyik az alapszíne: a fekete vagy a fehér?
A portál emlékeztet, hogy alapvetően három, egymástól eltérő fajt különböztethetünk meg a zebrák között: a síksági, a hegyi és a Grévy-zebrát. Ezeknek mind eltérő a mintázatuk, vannak köztük barnább és feketébb árnyalatok, ráadásul a testük egészen különböző pontjain futnak végig a csíkok.
Ennek ellenére
azt biztosan lehet tudni, hogy a zebrák bőre fekete színű.
Ez azonban még nem jelenti azt, hogy a bundájuk is fekete lenne, fehér csíkokkal. Fontos hangsúlyozni, hogy minden egyes szőrszál (legyen az világos vagy sötét) egy melanocita sejtekkel teli tüszőből nő ki – derül ki a Journal of Investigative Dermatology 2005-ös tanulmányából.
A zebrák alapvetően fekete szőrrel rendelkeznek, a fehér csíkok csak a pigmenthiány jelei
Photo by Hans Veth on UnsplashEzek a sejtek termelik azokat a pigmenteket, amelyek meghatározzák a szőr és a bőr színét. Ez a pigment a melanin, ami nagy mennyiségben sötétebb színeket eredményez, például sötétbarnát vagy feketét, míg kevesebb melanin világosabb színeket, például mogyoróbarna vagy szőke árnyalatokat hoz létre.
Ezt is olvasd el! Videón a Plitvicei-tavaknál nyugodtan sétálgató farkasok
A zebrák fekete szőre tehát tele van ezzel a pigmenttel, míg a fehér szőrből lényegében teljesen hiányzik.
Ez azt jelenti, hogy az állat alapvetően termeli a melanint, ami a sötét szőrt eredményezi, de ezt a szervezet bizonyos pontokon gátolja. Ha ebből indulunk ki, akkor a fekete kell, hogy legyen az állat alapszíne, a fehér csíkok pedig a sejtek nem megfelelő melanintermelése miatt alakulnak ki
– idézi a portál Tim Caro evolúciókutatót.