szarvas

Hivatalosan is megerősítették a Yellowstone Nemzeti Parkban a „zombikórként" elhíresült szarvasbetegség első esetét. A megbetegedés egyre jobban terjed, az okát és a gyógyír viszont egyelőre ismeretlen.


A nemzeti park sajtóközleményben erősítette meg a megfertőzött állat esetét, és közölte, hogy jelenleg nem sokat tudnak tenni azon kívül, hogy megfigyelik a szarvast, illetve kivizsgálják az esetet.

Ez is érdekelhet: The Last of Us: mekkora az esély a sorozatban látott apokalipszisre?

A becslések szerint a Yellowstone délkeleti részébe, a nyári hónapok során átvonuló öszvérszarvasok mintegy 10-15 százaléka szenved a CWD-nek hívott kórban, amely idén november eleje óta már az Egyesült Államok 31 államában megjelent.

\u200b\u00d6szv\u00e9rszarvasok

Öszvérszarvasok

Acton Crawford/Unsplash

A Betegségellenőrzési és -megelőzési Központ (CDC) szerint a megfertőződött állatoknál egy évnél is több eltelhet a betegség kialakulásáig. Ezek az egyedek általában drasztikusan lefogynak, botladoznak, energiaszintjük szinte teljesen lecsökken. A betegség a zombiszerű viselkedésről kapta a nevét, ennek oka, hogy a prionoknak nevezett fertőző fehérjék lassan elpusztítják az állatok agyát és idegrendszerét.

Ezt is olvasd el! Kínában létezik egy szarvasfaj, ami agancs helyett agyart növeszt

A CWD testnedvekkel – például ürülékkel, nyállal, vérrel vagy vizelettel – terjed, jelenleg nem kezelhető. 1960-as évek végén észlelték először fogságban élő állatoknál, 1981-ben már vadon élők közt is feltűnt, most pedig újra elterjedt.

További rossz hír, hogy a betegség nemcsak Amerikai Egyesült Államok területén ütötte fel a fejét, hanem Kanada három tartományában, Norvégiában, Finnországban és Svédországban (itt rén- és jávorszarvasoknál), valamint kis számban Dél-Koreában is jelentettek hasonló eseteket. A betegséget tenyésztett csordákban is kimutatták.

A CDC szerint eddig nem jelentettek olyan esetet, amelynél ember fertőződött volna meg, de a betegség más állatokat, például majmokat is érinthet, amennyiben azok kapcsolatba kerülnek fertőzött szarvasokkal. Ugyanakkor további vizsgálatok folynak annak megállapítására, hogy a prionbetegség előfordulhat-e a szarvas- vagy jávorszarvashússal érintkező személyeknél.

A járványügyi hivatal arra szólította fel a vadászokat, hogy az állatokkal való érintkezéskor mindenképp viseljenek védőruházatot . Emellett maradjanak távol a betegeknek tűnő állatoktól, minimalizálják a szarvasok szerveinek kezelését, továbbá fontolják meg a hús fogyasztását.

A figyelmetekbe ajánljuk