A tudósok is megdöbbenve állnak a felfedezés előtt, hiszen sosem találtak még egy helyen ilyen sok vírust, ráadásul van köztük olyan is, amit legalább 11 ezer évesre becsülnek.
Köztudott tény, hogy a vírusok ősidők óta az ökoszisztéma részei, az ősembereknek ugyanúgy meg kellett küzdeniük velük, mint a ma élőknek. Ám a vírusok is folyamatosan változnak: újak születnek, egyes vírusok teljesen eltűnnek a Föld színéről, míg mások időről-időre mutálódnak.
Ez is érdekelhet! Furcsa óriásvírusokat találtak a grönlandi jégtakarón lappangva
A jégbe fagyva talált vírusok közül a legtöbb ismeretlen
Photo by National Institute of Allergy and Infectious Diseases on UnsplashA Futurism most pedig egy olyan felfedezésről számol be, ami még a tudósokat is megdöbbentette: gleccserekbe fagyva találtak ugyanis 1700 különböző vírust, amelyek közül az egyik legalább 11 700 éves.
A tibeti Guliya-gleccserben talált leleletek nagy része ráadásul olyan vírusokat tartalmaz, amelyek eddig teljesen ismeretlenek voltak, így azt sem tudhatjuk, hogy milyen hatással vannak az emberre. Egy dolog azonban egyértelműnek tűnik a kutatók számára:
az éghajlatváltozásban jelentős szerepet játszanak a vírusok – még azok is, amelyek az emberi életet nem veszélyeztetik.
Ajánljuk figyelmedbe! Ritka betegségben hunyt el egy férfi, miután megcsípte egy szúnyog
A most megtalált vírusok közül egy ráadásul pont akkor jöhetett létre, amikor az egész Földet beborító jégtakaró elkezdett olvadni, majd átléptünk az úgynevezett holocén korba, amelyben ma is vagyunk. Ez egy viszonylag melegebb, csapadékosabb korszakot jelentett az emberiség számára, amikor a Föld jégkészlete nagyrészt elolvadt.
Eddig nem vizsgáltuk a konkrét kapcsolat a vírusok és az éghajlatváltozás között, pedig hasznos lenne. Én és a csapatom most ezen dolgozunk, mert a gleccserjég egy különösen jó raktározó anyag, amiből sajnos nem áll sok a rendelkezésünkre
– idézi a portál ZhiPing Zhong kutatót, aki szerint a mostani találatok alapjaiban írhatják át, amit eddig a vírusokról gondoltunk.