Évekkel ezelőtt rejtélyes „zombivírus” ütötte fel a fejét az észak-amerikai szarvasok körében. A helyzet egyre rosszabb – egyes szakértők szerint az embereknek is lehet félnivalójuk.
Az angolul chronic wasting disease-nek (CWD) hívott, elsősorban a szarvasok, jávorszarvasok körében előforduló tünetegyüttes – melyről mi is beszámoltunk – korábban hosszú ideje foglalkoztatja már Amerika és a világ tudományos közösségét.
Úgy tűnik, a helyzet nem javul, egyre több szarvas fertőződik meg ugyanis a köznyelvben csak „zombivírusnak” nevezett kórral, írja a ScienceAlert.
Csak Wyoming államban 800 szarvas mintáiban mutatták ki a fertőzést.
Ez is érdekelhet: Rohamtempóban terjed a koronavírus a szarvasok között
A rejtélyes kórság mögött fehérjetermészetű fertőző ágensek, az úgynevezett prionok állnak. A prionok képesek a fertőzött állat agyának egészséges fehérjéit hibás szerkezetűvé alakítani, neurológiai degenerációt okozva. Nem éppen megnyugtató hír, hogy a prionok – melyek egyébként a baktériumokkal ellentétben nem tekinthetők élőlényeknek – igencsak strapabíróak:
ellenállnak a formaldehidnek, az erős sugárzásnak és a magas hőmérsékleti viszonyoknak is.
A prionok nem csak a szarvasokra jelentenek veszélyt, a kergemarhakórt és annak emberi megfelelőjét, a Creutzfeldt–Jakob-szindrómát is ezek a fehérjék okozzák. A prionok tehát az embereket is megfertőzhetik – és éppen ez a tény az, ami aggasztja a tudományos világot.
Illusztráció.
Photo by Laura College on UnsplashNoha egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a CWD emberre is átterjedt volna, laboratóriumi vizsgálatok során kiderült: az elvi lehetőség adott erre.
Ráadásul nemcsak közvetlenül, de közvetett módon is terjedhet a kór: évente akár több tízezer fertőzött szarvas húsa kerülhet amerikaiak étkezőasztalára. A fertőzött talaj vagy víz is potenciális veszélyforrás.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Hihetetlenül ritka állatot sikerült levideóznia egy házaspárnak
A helyzet megoldása nem egyszerű. Köztudott, hogy Nagy-Britanniában a kergemarhakór idején több millió szarvasmarhát leöltek, de ha így tennének az amerikai szarvaspopuláció esetében is, az beláthatatlan ökológiai és gazdasági következményekkel járna.
Amerikaiak százezreinek jelent olcsó táplálékforrást a szarvashús, amelyet nem lenne egyszerű kiváltani.
Arról nem is beszélve, hogy a szarvasok kiemelt szerepet játszanak az erdők ökológiai egyensúlyának fenntartásában.
A kérdés tehát összetett, azonban minél előbb meg kell találni a megoldást, hiszen a „zombivírus” immáron Európában is felütötte a fejét. Persze nem kell rögtön a legrosszabbra, a posztapokaliptikus zombifilmek forgatókönyvére asszociálni, de jobb az elővigyázatosság.