A Természetvédelmi Világszövetség szerint jelenleg több mint 41 ezer állatfajt fenyeget a kihalás veszélye. Ezeknek a hátterében számos ok állhat, a klímaváltozástól kezdve az orvvadászaton át egyéb emberi tevekénységekig. Alábbi cikkünkben azokat a fajokat mutatjuk be, amelyekből esetenként már csak pár tucat él a vadonban, és nagy esély van rá, hogy pár éven belül teljesen eltűnnek a Föld színéről.
Vietnámi antilop
A világ legritkább állatának is nevezett szaola létezéséről csak 1992-ben szereztek tudomást a zoológusok. Az ázsiai unikornis becenevet kapó állat iránt az orvvadászok érdeklődése a felfedezés óta töretlen, manapság nagyjából 750-re tehető a populációjuk, de jótékony emberi beavatkozás hiányában ez a szám erősen csökkenhet a közeljövőben.
Ezt is olvasd el! Ez a módszer mentheti meg a kihalás szélén lévő állatokat
Jávai orrszarvú
Az egykor egész Délkelet-Ázsiában megtalálható jávai orrszarvúk száma az orvvadászat és az élőhelyük elvesztése miatt elképesztő mértékben csökkent az elmúlt évtizedekben. A legritkább orrszarvúfaj körülbelül 75 egyeddel rendelkezik, közülük mind az indonéziai Jáva szigetén él, azon belül is az Ujung Kulon Nemzeti Park ad nekik otthont. A faj jövője azonban még így sincs biztonságban: a betegségek, az orvvadászat és az esetleges beltenyésztés miatt.
Amuri leopárd
Az amuri leopárd a WWF adatai szerint a világ egyik legritkább nagymacskája, a vadon élő egyedek száma mindössze 100 körül lehet (legutóbbi számadat a 84 volt). Bár a vadon élő populációjuk stabilnak és növekvőnek tűnik, ez a leopárd alfaj 1996 óta folyamatosan a kritikusan veszélyeztetett státuszba tartozik. Ennek jó oka van: az amuri leopárdok jelenleg csak Oroszország távol-keleti részén és Kína északkeleti részén, viszonylag kis területen fordulnak elő, ahol vadásznak is rájuk, továbbá zsákmányállataik – mint a őz, nyúl, vadjuh – populációja is rohamosan fogy.
Ez is érdekelhet: Az égből szívott DNS segíthet a veszélyeztetett fajok megmentésében
Kaliforniai disznódelfin
A Vaquita, avagy a kaliforniai disznódelfin a világ legritkább tengeri emlőse. A cetfélék – bálnák, delfinek és disznódelfinek – teljes állományának helyzetét jól példázza ennek a fajnak a gyors hanyatlása Mexikóban, ahol körülbelül 10 példány maradt már csak életben napjainkra. A tudósok által csak 1958-ban felfedezett vaquitákat gyakran fogják ki, ami után könnyen bele is fulladnak az illegálisan működő halászatok által használt kopoltyúhálókba.
Hegyi gorilla
A hegyi gorilla a keleti gorilla egyik alfaja, amely két elszigetelt populációban él a Kongói Demokratikus Köztársaság, Ruanda és Uganda hegyvidéki régióiban. A közép-afrikai területre jellemző mélyszegénység és politikai instabilitás miatt az emberek élelmet és menedéket keresnek lakatlan helyeken is, ezáltal közelebb költöznek a vadonhoz, így pedig a majmokhoz is. Ezzel viszont az állatok csoportjait kisebb területre szorítják.
Mindezek ellenére a hegyi gorillák csökkenő számát az utóbbi időszakban képesek voltak megállítani a helyi állatvédő szervezetek, egyes nemzetközi partnerek a WWF segítségével. A faj azonban még így is veszélyeztetett fajként szerepel a nyilvántartásban, a vadon élő egyedek száma alig haladja meg az ezret.