Szén és oxigén szivárog a Vénuszról, egyelőre a tudósok sem értik, miért

Szén és oxigén szivárog a Vénuszról, egyelőre a tudósok sem értik, miért

A BepiColombo űrszondával a Vénuszról készített megfigyelések azt mutatják, hogy kozmikus szomszédunk légköréből jelentős mennyiségű szén és oxigén távozik, de a kutatók sem tudják pontosan megmagyarázni, hogy miért.



Az európai BepiColombo űrszonda a Merkúrhoz vezető útja során észlelte, hogy rengeteg gáz, köztük szén és oxigén távozik a Vénusz légköréből. Ezek pedig új fényt deríthetnek bolygószomszédunk szivárgó légkörére, hiszek az eredmények segíthetnek a tudósoknak a Vénusz törékeny mágneses környezetének összetételét is katalogizálni.– számolt be róla az Live Science.

Ez is érdekelhet: Ezért bukott meg az életjeleket kereső Vénusz-misszió

Ha a kutatók képesek megérteni ezek pontos jelentését és a háttérben végbemenő folyamatokat, akkor a későbbiekben rekonstruálhatják a Vénusz egykori légkörének alakulását és akár a víz történetét is a bolygón.

Mivel a Vénusznak nincs belső folyamatok által létrehozott légköre, ezért a Nap sugarai (és a csillag sokkal közelebb van hozzá, mint a Földhöz) telibe találják a világos oldalon. Ugyanakkor az atmoszférájában található atomokat e sugárzás feltölti, ionizálja, ami elektromos áramlásokat hoz létre és egy napsugárzástól függő, instabil mágneses teret indukál.

Ezen repült keresztül mintegy 90 percig a BepiColombo 2021-ben miközben a Merkúr felé tartott. E repülés adatait elemezték a tudósok és arra jutottak, hogy ionok távoznak a felszínről olyan nagy sebességgel, amely a bolygó gravitációját is képes legyőzni.

Shutterstock

Ezek nehéz ionok, melyek rendszerint lassan mozognak, úgyhogy még próbáljuk megérteni az itt zajló mechanizmust

– nyilatkozta Lina Hadid, a franciaországi Plazmafizikai Laboratórium kutatója, aki a mostani vizsgálatot vezette.

A Vénusz pokoli légkörében a szén-dioxid dominál, de kisebb mennyiségben nitrogént és más nyomgázokat is tartalmaz. A tudósok már korábban is tudtak a Vénusz éjszakai oldalán szálló apró oxigénről, tavaly novemberben pedig egy másik kutatócsoport a bolygó nappali oldalán is kimutatta a molekulát. Ez utóbbi csoport továbbá arra a következtetésre jutott, hogy a Vénusz oxigénkoncentrációja a napsugárzás csökkenésével redukálódik.

Olvasd el ezt is! Horrorkörülmények uralkodnak a felszínén, mégis alkalmas az életre ez a bolygó

A BepiColombo hétéves útjának végéhez közeledik, és várhatóan 2025 végén éri el a Merkúrt. Eközben a tervek szerint az elkövetkező évtizedben egy robotflotta látogatja meg a Vénuszt. Az európai Envision űrszonda 2031-ben indul, míg a NASA eredetileg 2029-re tervezett DAVINCI űrszondáját 2031-re halasztották.

A feltámasztott VERITAS-missziót is legkorábban 2031-ben tervezik indítani, bár a csapat tagjai továbbra is egy korábbi, 2029 novemberi indításban bíznak.

A figyelmetekbe ajánljuk