A bolygó barátságtalan természete ellenére méretét, tömegét és összetételét tekintve is hasonlít a Földhöz. Ennek okán a tudósok nem tartják kizártnak, hogy az idők során valaha élet is lehetett rajta. Egy kutatócsapat most egy teljesen új képlet segítségével igyekszik mindezt bebizonyítani.
A Földön kívüli élet utáni kutatás elsősorban a Naprendszerben található égitestekre összpontosul. Ide tartozik a Vénusz is, mely az úgynevezett lakhatósági zónában van – ez azt a csillag körüli területet jelenti, ahol egy légkörrel rendelkező bolygón ideális a felszíni hőmérséklet arra, hogy a víz folyékony állapotú maradjon. A korábbi kutatások szerint a Vénusz éghajlata egykor hasonlított a Földéhez, ám az idők során mégis szélsőséges üvegházhatás alakult ki rajta – írja a Sience Alert.
A tanulmány vezető szerzője, Diana Gentry, a NASA Ames Kutatóközpont Aerobiológiai Laboratóriumának igazgatója a képletet a Drake-egyenlethez (DE) hasonlította, amiben egyes értékeket nem lehet kitölteni. Szerinte ehelyett a DE és a Vénusz életegyenletet (VLE) a galaxisban, illetve a Vénuszon lévő élet lehetőségének kereteivel kellene meghatározni. A tudós úgy látja: az egyenletben szereplő értékek nem statikusak, és idővel változhatnak, így a VLE lehetőséget ad az élet valószínűségéről való gondolkodáshoz a múltban, a jelenben és a jövőben.
A VLE alapvető célja az, hogy a lehetséges élet kialakulásának becslésére szolgáljon olyan tényezők alapján, amelyek megfigyeléssel, kísérletekkel és modellezéssel korlátozhatóak vagy számszerűsíthetők
– fejtette ki. Az elmélete alapján a Vénuszon való élet lehetősége, azaz a VLE feltételei a következők: L, annak valószínűsége, hogy a kérdéses időpontban élet van; O (origination), annak esélye, hogy az élet a kérdéses időpontot megelőzően keletkezett és meghonosodott; R (robustness), a bioszféra lehetséges mérete és sokfélesége az idők folyamán; és C (continuity), annak esélye, hogy az élet számára kedvező körülmények térben és időben fennmaradtak a kérdéses időpontig.
Fotó: Shutterstock
A Vénusz történetével kapcsolatban számos olyan kérdés van, amire a tudósok a mai napig keresik a választ. Amit viszont jelenleg is tudunk, hogy
a perzselően forró bolygónak lehetett egy olyan időszaka, amikor víz volt a felszínén. Ez idő alatt pedig könnyen előfordulhat, hogy az élet számára fontos elemek is kialakultak.
A kutatás szerint a felvetés egy ellentmondásos gondolathoz vezet: ha a Vénuszon valaha volt élet, akkor az minden bizonnyal máig fennmaradt volna a bolygó felhőiben, nagyjából 50 km magasságban ugyanis meglepően mérsékelt körülmények uralkodnak, hiszen a hőmérséklet és a nyomás a Földéhez hasonló.
Ajánljuk figyelmedbe! 4 csillagászati esemény 2025-ben, amitől leesik majd az állunk
Bár jelenleg korlátoz bennünket az az n=1 probléma, hogy a földi élet az egyetlen konkrét példánk, mégis felhasználhatjuk az ezzel kapcsolatos ismereteinket arra, hogy keretet teremtsünk a más világokon lévő élet ismeretlen és bizonytalan pontjainak azonosítására
– olvasható a kutatásban.