A Vénusz a Naprendszer egyik legellenségesebb helyei közé tartozik. Csillagászok azonban két olyan gázt figyeltek meg a bolygón, amelyek a felhőiben megbúvó életformák jelenlétére utalhatnak.
A felfedezett két gáz pedig nem más mint a foszfin és az ammónia. A foszfinról ismert, hogy csak két módon keletkezhet: mesterségesen, laboratóriumban, vagy élő mikroorganizmusok által. Az ammónia szintén egy olyan vegyület, amely a Földön elsősorban biológiai tevékenység és ipari folyamatok során keletkezik, és amelynek jelenlétét a Vénuszon nem könnyű megmagyarázni. Pláne az ismert légköri vagy geológiai jelenségekkel – írja The Guardian.
Ez is érdekelhet: Hivatalos: oxigént találtak a Vénuszon
Az úgynevezett bioszignatúrák jelenléte még nem közvetlen bizonyítéka annak, hogy élet van a Vénuszon, ám ezek a megfigyelés mindenképp fokozza az érdeklődést a bolygó iránt. Valamint felveti annak lehetőségét, hogy egykor virágzó élet lehetett rajta, aminek nyomai még a mai napig megmaradtak a légkörben.
A Vénusz felszínén a hőmérséklet eléri a 450 Celsius-fokot, ami elég meleg ahhoz, hogy megolvadjon az ólom és a cink, a légköri nyomás 90-szerese a Föld felszínén lévőnek, felhői pedig kénsavból állnak. Ám 50 kilométerrel a felszín felett olyan körülmények uralkodnak, ami sokkal jobban hasonlít a Földön tapasztalhatóra, és ez esélyt adhat arra, hogy a legszívósabb mikrobák túléljenek ott.
Olvasd el ezt is!Mi történne, ha 5 másodpercet kéne töltenünk a Vénuszon?
A kutatók szerint komoly optimizmusra ad okot, hogy ilyen gázok vannak jelen a Vénuszon, a keletkezésük módja azonban még nem ismert. A foszfin például a nappalok folyamán eltűnik. A gázt a baktériumok mellett egy olyan kémiai folyamat is létrehozhatja, amit jelenleg még nem értünk.