Isten hozott a pokolban – akár így is fogalmazhatnának, hiszen a Vénusz látogatását ahhoz lehetne hasonlítani, mintha berepülnénk egy brutálisan forró sütő belsejébe. A szépség római istennőjéről elnevezett bolygó felszínén az átlaghőmérséklet körülbelül 464 Celsius-fok, a légköri nyomás pedig megközelítőleg kilencvenszer nagyobb, mint a Földön. De mégis milyen lenne rajta öt másodperc?
Röviden: rettenetesen fájdalmas. Azonban néhány szakértő alaposabban részletezte azt az élményt, ami egy emberrel történne a Vénuszon, ha akár öt másodpercre is meglátogatná. A Vénusz a második bolygó a Naptól, illetve a legközelebbi szomszédunk, hiszen mindössze 40 millió km-re van tőlünk. Így alig négy hónapnyi űrutazás után testközelből is szemtanúi lehetnénk ennek a gyönyörű, ugyanakkor veszedelmes bolygónak – kezdi a What If.
Négy és fél milliárd évvel ezelőtt a Vénusz és a Föld a Naprendszerünk ugyanazon sarkában alakult ki. Körülbelül akkora, mint a Föld, és a gravitációja is hasonló. De otthonunktól eltérően a Vénusz felszíni viszonyai meglehetősen szélsőségesek.
Ez is érdekelhet: Különleges jelenséget észlelt a NASA űrszondája a Vénusz körül
A Vénusz atmoszférája 96%-ban szén-dioxidból áll, és sűrű felhőzet borítja. Ez a környezet oxigénhiányt eredményezne, ami azonnal a légzési elégtelenséghez és a fulladáshoz vezetne. Ha pedig ez nem lenne elég, a felszín feletti 50 km-es magasságban a látási viszonyok rosszak. Alig látnánk valamit, hiszen a sűrű légkör elzárná a több tízezer vulkán látványát.
A légkörben jelen lévő kéndioxid és egyéb mérgező gázok pedig tovább növelnék a veszélyt. Jó hír viszont, hogy a kénsavfelhőkből származó csapadék a forróság hatására még azelőtt elpárologna, mielőtt földet érne. Így sav általi sérülésektől ugyan nem kéne tartani, de akkor sem úsznánk meg ennyivel.
Ahogy már feljebb is említésre került, a nyomás 92-szer erősebb, mint a Földön. Hogy mit jelent ez pontosan? Azt, hogy szilánkosra törnének a csontjaink, ha a bolygó felszínén nem valamilyen speciális, kilométeres mélységre tervezett búvárkapszulában próbálnánk meg a túlélést.
Vénusz illusztráció
Olvasd el ezt is! Ezért bukott meg az életjeleket kereső Vénusz-misszió
Jól ismert, hogy a Vénusz gravitációja nagyjából megegyezik a Földével, mégis éreznénk a rendkívül sűrű levegő súlyát. Olyan érzés lenne, mintha vízben járnánk. De valószínűleg az se segítene, hogy az űrruhának titánból kellene készülnie, hogy huzamosabb ideig bírjuk a strapát. Azonban, ha hagyományos szkafanderben vágnánk neki a kegyetlen útnak, a védőruhánk pillanatok alatt szétszakadna.
Bár idén novemberben először mutattak ki oxigénatomokat a Vénusz nappali légkörében, illetve korábban már megfigyelték a Vénusz éjszakai oldalán is, a légzés a forró felszínen szinte lehetetlen lenne, így pár másodpercen belül megfulladnánk.