Az Vénusz január első felében eléri a maximális szögtávolságát a Naptól keletre, ami azt jelenti, hogy még jóval napnyugta után is erősen fénylik majd az égbolton – a csillagászat szerelmeseinek nagy örömére.
A Vénusz teljes fényességével ragyogja be 2025 második hetét. A bolygó január 10-én éri el a legnagyobb keleti kilengését, azaz ekkor lesz a legnagyobb szögtávolságban – mintegy 47,2 fokban – a Naptól.
Mindez azt jelenti, hogy napnyugta után még sokáig az égen marad, így könnyű célpont lesz akár még a hobbicsillagászok számára is.
Ezt is olvasd el! Hivatalos: oxigént találtak a Vénuszon
Fotó: Shutterstock
A Hold utáni második legfényesebb égi objektum jelenleg a Vízöntő csillagképében tartózkodik; az égitest fokozatosan a sokkal halványabb Szaturnusz irányába tart.
A távcsővel rendelkezőknek érdemes lesz azt kihasználniuk a Vénusz megfigyelésekor, mert az említett kilengési szögnél akár a gázóráiás félgömbjét, azaz 50%-át is lehet majd látni.
Ez is érdekelhet! Mi történne, ha 5 másodpercet kéne töltenünk a Vénuszon?
Lényeges azonban, hogy soha ne próbáljuk meg a Vénuszt optikai műszerrel megfigyelni, ha a Nap még a horizont felett tartózkodik.
Központi csillagunknak egy nagyító műszeren keresztül történő legrövidebb pillantása ugyanis maradandó szemkárosodást okozhat.
2025 első hónapja során a Szaturnuszra szintén érdemes lesz figyelnünk a Vénusz felett és balra tőle. Bár az óriásbolygó jóval halványabban tűnik fel (+0,8 magnitúdó), mint az Esthajnalcsillag (-4.3 magnitúdó), a szemfülesek teleszkópjaikkal mindkét égi objektumra rálelhetnek.
Forrás: Guardian