Egy frissen publikált kutatás eredményeiből kiderül, hogy az agyban található szürkeállomány mérete jelentősen csökken a várandóság ideje alatt, méghozzá tartósan. Kutatók a jelenség kialakulásának lehetséges okaira keresték a választ.
A terhesség az agy szürkeállományának több mint 80 százalékos zsugorodását okozhatja – derül ki a Kaliforniai Egyetem kutatásából, mely során egy várandós idegtudóson több mint két tucat agyszkennelést végeztek el, a terhesség első pillanataitól kezdve egészen a szülést követő két évig. A vizsgálatok kimutatták, hogy az agy egyes részei, melyeken a terhesség alatt változások mentek végbe, végül visszaálltak eredeti állapotukba, az idegsejtek és a sejttestek működése, valamint a közöttük lévő kapcsolat is helyreállt, a szürkeállomány jelentős része azonban eltűnt – írja a Live Science.
Fotó: Unsplash
Emily Jacobs idegtudós, a Kaliforniai Egyetem professzora szerint átlagosan 4%-kal csökkent a szürkeállomány mennyisége az érintett agyterületeken. Úgy véli, ez a jelenség hasonlít ahhoz a folyamathoz, amit agyunk pubertáskorban hajt végre. Ilyenkor ugyanis a fokozott hormontermelés miatt az agy a hatékonyabb működés érdekében megsemmisíti a szürkeállományban található felesleges szöveteket.
Ez is érdekelhet! Az egyik leggyakoribb terhességi tünet okára adtak magyarázatot
A tudós elmondta, hogy az emberek gyakran megijednek ettől a jelenségtől, mivel azt hiszik, hogy ez rossz dolog. Ennek ellenére valójában annyi történik, hogy az agy finomhangolja az idegi áramköröket, hogy az hatékonyabban működhessen a terhesség során.
A tanulmány szerint az összes többi, agyban lejátszódó folyamat ideiglenes, mint például a fehérállomány (az agy legnagyobb része, itt találhatók az agykamrák), amely sokkal „szívósabbá“ válik az első és második trimeszter alatt.
AJánljuk figyelmedbe! 4 élelmiszer, amit érdemes a terhesség alatt fogyasztani.
Úgy tekintünk a fehérállományra, mint egy csőre vagy szívószálra, mivel az agyvíz egyenesen átfolyik rajta, így sokkal hatékonyabban szállítja az információkat. Ám szülés után a fehérállomány visszatér korábbi, normális állapotába
– fejtette ki Liz Chrastil, a kutatás társszerzője. Elmondta azt is, hogy az agyszkenneléseket csak a kísérleti idő leteltével kezdték kielemezni, így ők is csak utólag tudták meg, hogy pontosan milyen változások mentek végbe az alany agyában a terhesség idején. A kutatók azt tervezik, hogy több várandós nő bevonásával minél több agyszkennelést végeznek el, hogy szélesebb körben is információt szerezzenek.