Mit mondanak a kutatások?
A testmozgás kognícióra gyakorolt hatásával kapcsolatban évtizedekre visszamenőleg is vannak megbízható, szakmailag lektorált kutatások. Nem teljesen tisztázott, hogy a testmozgás pontosan miért segíti a gondolkodást, de a Frontiers in Psychology egyik 2018-as áttekintése azokat a bizonyítékokat elemzi, amelyek szerint a testmozgás növelheti az agy vérellátását, fokozhatja bizonyos neurotranszmitterek szintjét, valamint növelheti az önuralom és az önbecsülés érzését, olvasható a Lifehacker oldalán.
Shutterstock
Egy másik, 2013-as áttekintés megjegyzi, hogy az „aktívabb" egyének jobban tudnak figyelni a környezetükre és gyorsabban feldolgozzák az információkat. A testmozgás hosszú távon még az agyunkat is megváltoztathatja; a fentebb említett 2018-as kutatás arra a következtetésre jutott, hogy „a krónikus aerob testmozgás erős strukturális és funkcionális neuroplasztikai változásokkal jár és javítja a kognitív funkciókat is.
Melyik gyakorlatok működnek a legjobban?
A kutatások a testmozgás minden formáját javasolják, de leginkább az akut aerob edzéseket említik – amikor sokat mozgunk, és a pulzusszámunk tartósan magasan van. A Frontiers című szaklapban megjelent tanulmány szerint, ha ilyen típusú mozgást végzünk, akkor már egyetlen alkalom után is érezhető lesz a pozitív kognitív változás.
Ez is érdekelhet: Úszás vagy futás? Melyik tesz jobbat az egészségünknek?
Ezért tanulás, nagyobb munka vagy ütemterv készítése előtt érdemes beiktatni egy kis úszást, kerékpározást, kocogást, futást, vagy legalább egy élénk sétát a háztömb körül.