A londoni metróhálózat a világ egyik legfejlettebb ilyen jellegű rendszerének számít. Bár azt gondolhatnánk, hogy csupa jó dologgal találkozhatunk a brit főváros metróállomásain, a valóság azonban ettől eltér. Hiszen hiába az ultramodern rendszer, a város alatti alagúthálózatokban szúnyogok milliói tanyáznak, amelyek ráadásul több ezer évvel ezelőtt Londontól viszonylag távol, a Közel-Keleten éltek.
A The Independent számol be a hírről, miszerint sikerült azonosítani a Culex molestus névre keresztelt szúnyogfajta eredetét. Ezek azok a vérszívók, amelyek a londoni metróhálózatban élnek, és melyekről az első beszámolók a második világháború idejéből származnak.
Ez is érdekelhet! Közel 30 éve nem látott madár pihent meg a tatai Öreg-tónál – videó!
A portál emlékeztet, hogy a különleges élőhelyet választó szúnyogokra először akkor lettek figyelmesek a helyiek, amikor a világháború alatti bombatámadások során a metró alagútrendszerében kerestek menedéket. A korabeli beszámolók szerint a rovarok kíméletlenül szívták az emberek vérét és úgy tűnt, tökéletesen alkalmazkodtak a föld alatti élet nehézségeihez.
A szúnyogok kapcsán többször felmerült, hogy fertőző betegségeket terjesztenek
Fotó: Shutterstock
A szúnyogok kapcsán az utóbbi években többször felmerült, hogy hozzájárulnak az olyan fertőző betegségek, mint a nyugat-nílusi láz rohamos terjedéséhez.
A kutatók, akik arra voltak kíváncsiak, hogy pontosan honnan származnak ezek az állatok, összesen 350 élő és elpusztult szúnyog DNS-mintáit elemezték. Ezekből a vizsgálatokból az derült ki, hogy
a londoni metróban élő fajok eredetileg a felszíni életre rendezkedett be a Közel-Keleten, nagyjából 1000 évvel ezelőtt.
A feltételezések szerint az állatok nem Londonban, de még csak nem is Európában alkalmazkodtak először az emberi gazdatesthez. Ez minden bizonnyal jóval régebben, akár az ókori Egyiptom idején is megtörténhetett, így az állatok a brit fővárosban már hozzá voltak szokva ahhoz, hogy emberekből táplálkozzanak.
Ezt is olvasd el! A Bükkben váratlanul egy medve kergette meg a gyanútlan vadászokat
Ennek ellenére több mint valószínű, hogy a Culex molestus egyedeinek tovább kellett alkalmazkodniuk a metróhálózat különleges környezetéhez, például a folyamatos sötéthez és nedves levegőhöz.