Az Ózd környékén elterülő Kajla-völgyben február elején néhány vadász szóróanyagot helyezett ki az egyik vadetetőbe. Az egyébként teljesen hétköznapi program váratlan fordulatot vett, ugyanis véletlenül szembetalálkoztak egy barna medvével. A találkozásból végül menekülés lett.
A Bükki Magazin szerint a vadászoknak épphogy sikerült elmenekülniük az állat elől, végül bepattantak az autóba és elhajtottak, mielőtt nagyobb baj történt volna.
A medvék főleg növényi táplálékot fogyasztanak, olykor pedig megdézsmálják a kihelyezett etetők tartalmát, hiszen ezek igencsak könnyű prédának számítanak. Habár általában észrevétlenek maradnak, a kihelyezett vadkameráknak köszönhetően már többször sikerült megörökíteni a ragadozókat. A szakértők szerint egyre több medve járja a Bükköt – írja a Drive.
Ez is érdekelhet! Közel 30 éve nem látott madár pihent meg a tatai Öreg-tónál – videó!
Mi a teendő, ha szemben találjuk magunkat egy medvével?
A kép csak illusztráció.
Fotó: Dear Sunflower/Unsplash
A Bükki Nemzeti Park tájékoztatása szerint ha olyan helyen kirándulunk, ahol esetleg medvével találkozhatunk, érdemes zajt keltenünk, például fütyüléssel vagy énekléssel. Ez azért jó módszer, mert az állatok alapvetően messziről kerülik az embereket. Ha véletlenül összefutunk velük, akkor igyekezzünk hátrálva, nagyon halkan távozni a területről. Ne dobáljunk köveket az állat irányába, és semmiképp se szaladjunk, mert ez növelheti a támadás esélyét.
Próbáljunk nem az állat szemébe nézni, mert ez agresszivitást válthat ki belőle. Az is nagyon fontos, hogy ne fordítsunk hátat neki, és akkor se essünk pánikba, ha esetleg két lábra áll: könnyen lehet, hogy ilyenkor csak a környezetét fürkészi.
Ha azonban mégis odajön hozzánk, akkor ne tegyünk hirtelen mozdulatokat, feküdjünk hasra, ne mozogjunk, és takarjuk el fejünket a kezünkkel.
Ajánljuk figyelmedbe! Nem látogatják a madáretetőket a hazai telelő madarak
A barnamedvék különben az egyik legnagyobb hazai emlős fajnak számítanak. Súlyuk akár 340 kilogrammot is nyomhat, élőhelyük nagysága pedig akár több ezer négyzetkilométerig terjedhet. Általában magányosak, védik a saját területüket. Főként gyümölcsökkel, fűfélékkel táplálkoznak, de mindenevők lévén természetesen húst is fogyasztanak.