A madárhiány egyik elsődleges oka a klímaváltozás, mivel az enyhe téli időszak miatt később vagy kisebb számban érkezhetnek a vándormadarak a Kárpát-medencébe.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szerint a vonulás, valamint az Európa északi és középső régióiban tapasztalható enyhe, hómentes időjárás együttes hatása miatt nincsenek mostanában madarak az etetőkön, olvasható az MTI közleményében. Az elmúlt években a klímaváltozás előtti időszakhoz képest jelentősen enyhébb a tél, emiatt a csapadék elől délebbre húzódó énekesmadár-csapatok is később vagy kisebb számban érkezhetnek a Kárpát-medencébe. Késnek vagy elmaradnak emellett az inváziós fajok is, köztük a fenyőrigó, a fenyőpinty, a csonttollú és a keresztcsőrű is.
Ez is érdekelhet! Közel 30 éve nem látott madár pihent meg a tatai Öreg-tónál – videó!
Fotó: Harper van Mourik/Unsplash
Mindezt tovább fokozza az is, hogy a Magyarországra is jellemző enyhe időjárás miatt késő ősszel és télen a madarak könnyebben találnak táplálékot, azaz kevésbé húzódnak be a lakott területekre. Fontos megemlíteni az őszi madárvonulást is: az etetési időszak november-decemberi kezdetekor a hazai vonulók és részleges vonulók, így a fekete rigók, a vörösbegyek, az erdei pintyek és az énekes rigók már elhagyták az országot.
A hazánkban tartózkodó énekesmadarak a közeledő hidegfront elől – amit egy-két nappal korábban, akár ezer kilométernél is nagyobb távolságról érzékelnek – szinte egyszerre a délebbi országokba húzódnak. Ez szintén hozzájárulhat az egyre üresebb etetőkhöz.
Ajánljuk figyelmedbe! Egy igen egyedi színösszetételű pingvint sikerült megörökíteni – videó!
Hozzá kell tenni, hogy az etetőket látogató állatok viselkedésének nemcsak ilyen évenkénti eltérései vannak, a bioritmus egy-egy évadon, sőt egy-egy órán belül is jelentősen eltérő lehet.