színskála

Lenyűgöző videó szemlélteti, hogyan látják az állatok a színeket

Melyik állatbarátot ne érdekelné, mit láthat pontosan házi kedvence? Egy új kamera- és szoftvertechnológia mostantól lehetőséget teremt arra, hogy mi is az állatok szemével lássuk kicsit a világot.


Ahány faj, annyiféle színérzékelés létezik, ezért az ökológusok és zoológusok számára kulcsfontosságú lehet egy-egy állat részletesebb megismeréséhez, ha meg tudják állapítani, hogyan lát valójában.

Ezt is nézd meg! Ugyanazt érezzük ugyanazoktól a színektől

Egy új kamerarendszer pont ezt a vizsgálatot teszi lehetővé: a kutatók olyan videókat készíthetnek, amelyek valósághűen tükrözik az állatok látási élményeit természetes élőhelyeiken.

A spektrofotometriának nevezett módszerrel történő korábbi próbálkozások időigényesek voltak, és nem tudtak mozgóképeket rögzíteni. Ez az új kamerarendszer négy színspektrumban is rögzíti a videókat egyszerre: ultraibolya, vörös, kék, zöld – derül ki a HelloMagyar cikkéből.

Ezt is olvasd el! Tudatmódosított állatok - 5 drogfogyasztó állat a vadonból

Ezután a szoftver a felvett adatokat érzékelési egységekké konvertálja át, amellyel így pontos videókat kaphatunk a különböző színérzékelésekről. A kutatók ehhez az egyes állatok szemében található fotoreceptorokról való tudásukat használták fel.

Régóta lenyűgöz bennünket, hogy az állatok hogyan látják a világot. Az érzékszervi ökológia modern technikái lehetővé teszik számunkra, hogy következtetni tudjunk arra, hogy egy állat számára hogyan nézhetnek ki a statikus jelenetek. Ők ugyanis gyakran mozgó célpontok alapján hoznak fontos döntéseket. Projektünkben olyan hardver- és szoftvereszközöket mutatunk be az ökológusok és filmkészítők számára, amelyek képesek rögzíteni és megjeleníteni az állatok által érzékelt színeket mozgásban

– fejtette ki a kutatás vezető szerzője, Daniel Hanley.

Az új kamerarendszer 92 százalékos pontossággal jeleníti meg az érzékelt színeket, ami sokkal jobb eredmény, mint amelyre a korábbi módszerek képesek voltak. Ugyanakkor a kutatók elismerik találmányuk néhány hátrányát: a kézi fókuszálás szükségességét és a gyorsan mozgó tárgyak fókuszban tartásának nehézségeit.

A szoftver nyílt forráskódú, hogy más kutatók is felhasználhassák, akár továbbfejlesszék saját kutásaik kapcsán.

A figyelmetekbe ajánljuk