Miért hallják az emberek ennek a néma videónak a hangját?

Miért hallják az emberek ennek a néma videónak a hangját?

Emlékszel arra, amikor 2017-ben egy különös GIF terjedt az interneten, miután megzavarta a felhasználókat, azzal a furcsa képességével, hogy hallucinációkat idézett elő? Maga a GIF néma volt, mégis az emberek 70 százaléka számolt be arról, hogy hallotta a hangját. Hogyan történhetett ez meg?


Az ugráló villanyoszloposról GIF-ről van szó, amely egyesek szerint puffanó hangot adott ki, valahányszor földet ért:

Azóta néhány kutató megpróbálta megmagyarázni a zajos GIF különös jelenségét. A Cortex című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a különös jelenség, az úgynevezett vizuálisan kiváltott hanghatás (vEAR) a lakosság nagyjából 20 százalékát érinti.

A vEAR a szinesztézia egyik alkategóriája, egy olyan állapot, amelyben az érzékek összekeverednek, így az illető a betűket bizonyos színeknek látja, vagy különböző zenei műfajokat érez. Hagyományosan a tudósok becslése szerint a szinesztézia a lakosság 4,4 százalékát érinti, azonban a kutatás szerint, amikor az emberek a néma videókban felvillanásokat és mozgásokat hallanak sokkal elterjedtebb lehet, mint gondolnánk.

Ez is érdekelhet: Ki volt az a Clark Olofsson, aki a Stockholm-szindróma nevét is ihlette?

A tanulmányban vizsgált válaszadók nagyobb valószínűséggel számoltak be a realisztikusabb képek hallásáról (hiszen ezeket könnyebb összekapcsolni), mint az absztraktabb képekről (kavargó pontok), bár sokan mindkettőt „hallották"

Bár a tanulmány önbevalláson alapult, és meg kell ismételni, de érdekes betekintést nyújthat abba, hogy a szinesztéziás emberek hogyan érzékelik a körülöttük lévő világot.


A figyelmetekbe ajánljuk