zenekar
Fotó: Shutterstock

3 karú robotkarmester vezényelt Drezdai Szimfonikusoknak

Nem ez az első eset, hogy egy robot vezényelt le egy bonyolult darabot, ám a zenekar művészeti vezetője szerint korántsem az a cél, hogy az embereket robotokra cseréljék. Azonban egy nagy előnyük mégis van a karmesterekkel szemben.


Drezdában lépett fel először az újgenerációs MAiRA Pro S robotkarmester, mely a tervek szerint összesen két koncertet vezényel le. A zenekar művészeti vezetője, Markus Rindt szerint nem az a cél, hogy robotokkal váltsák le az embereket, de vannak olyan összetett zenei darabok, melyeket emberként lehetetlen lebonyolítani – olvasható a Guardianban.

A zenekar 25. születésnapja alkalmából mutatta be a Robotersinfonie darabot, melynek egyik felében ember, másik felében pedig a robotkarmester irányít. A zeneszerző Andreas Gundlach 16 rézfúvósra és 4 ütőhangszeres zenészre írta a darabot. Gundlach szerint a robotkarmesternek köszönhetően a darab hangzása olyan lágy volt, mintha csak egyetlen hangszer játszott volna.

A koncerttel Rindt kétévtizedes álma vált valóra, a technikai megvalósításokban pedig a Drezdai Műszaki Egyetem segített. A robotot két év alatt fejlesztették ki a szakemberek, a folyamat során pedig Rindt megtanította úgy vezényelni, mint egy emberi karmestert.

A MAiRA karjai hét izülettel rendelkeznek és képesek bármilyen irányba mozogni. Ha azonban a robot túlerőlteti magát, egy biztonsági mechanizmusnak köszönhetően képes megakadályozni, hogy kárt tegyen saját magában vagy a körülötte játszó zenészekben.

Rindt elárulta, hogy 23 évvel ezelőtt jutott eszébe a robotkarmester ötlete, amikor egy bonyolult kompozíciót tanult. Habár a MAiRA jelenleg a legnagyobb tudású robotkarmester, nem ő az első. 2008-ban a Detroiri Szimfonikus Zenekart egy 120 cm magas robot vezényelte, amikor Mitch LeighThe Impossibe Dream című szerzeményét adták elő a Man of La Mancha darabból. 2017-ben Andre Bocellit és a Lucca Filharmonikus zenekart is egy robot vezette, 2023 júliusában pedig egy android robot kapta a karmesteri szerepet a szöuli Koreai Nemzeti Színházban.

A negyedszázados fennállása alatt a Drezdai Szimfonikusoknak többször is sikerült előremozdítaniuk a kortárs zenét. 2006-ban például az 1925-ben bemutatott Patyomkin páncélos című szovjet némafilm zenéjének feldolgozását mutatták be a Pet Shop Boys brit popduó közreműködésével. 2017-ben pedig Donald Trump kirekesztő politikája ellen a tiltakozásuk jeléül fesztivált szerveztek a mexikói határ közelében, ahol amerikai és mexikói zenészekkel közösen léptek fel.


A figyelmetekbe ajánljuk