Az újonnan kifejlesztett bioüzemanyagot – ami egy Streptomyces nevű baktérium által termelt gombaellenes molekulán alapul – a kutatók szerint a jövőben rakétakilövések során lehetne felhasználni.
A Föld légkörébe szén-dioxidot kibocsátó rakéták lehetséges környezetbarát alternatívája a ma használt rakétaüzemanyagoknál lényegesen nagyobb energiasűrűséggel is rendelkezhet – közölték a projektcsoport tagjai sajtóközleményükben.
Mivel ezeket az üzemanyagokat növényi anyagokkal táplált baktériumokból állítanák elő, a motorokban történő elégetésük jelentősen csökkentené a hozzáadott üvegházhatású gázok mennyiségét a kőolajból előállított üzemanyagokhoz képest
– mondta a projekt vezetője, Jay Keasling, az Energiaügyi Minisztérium Közös Bioenergia Intézetének vezérigazgatója a sajtóközleményben.
Bár a projekt még nagyon korai stádiumban van, a kutatók szerint az üzemanyagjelölt molekulák egyedi kémiája hihetetlenül ígéretesnek mutatkozik a jövőbeli rakéták űrbe emelésének tekintetében.
Sok rakétahajtómű ma folyékony oxigént és folyékony hidrogént éget el hajtóanyagként. De még ehhez a viszonylag zöld kombinációhoz is párosulhatnak olyan kiegészítő gyorsítórakéták, amelyek potenciálisan kellemetlenebb üzemanyag-változatokat tartalmaznak, hogy a rakéta felemelkedjen.
Mivel egyre több tanulmány foglalkozik a rakétakilövések hatásával, egyes környezetvédők szerint az űrrepülésnek új megoldásokra van szüksége, különösen a kilövések számának növekedésével. (Néhány más felfedezéspárti viszont rámutat arra, hogy az űrkutatásnak más iparágakhoz képest viszonylag kis szén-dioxid-kibocsátása van).
Mindazonáltal a baktériumok által hajtott bioüzemanyag kutatói szerint üzemanyagjelöltjük rendkívül energikus is, ezáltal elképzelhető, hogy nagyobb teljesítményt is ki lehet majd sajtolni a rakétákból.
Forrás: Space.com