furcsa rádiójeleket fogtunk be egy halott galaxisból

Illusztráció

A tudósok sem értik: furcsa rádiójeleket fogtak be egy halott galaxisból

Olyan intenzív rádiófény-villanásokról van szó, amelyek mindössze a másodperc törtrészéig tartanak. A kutatók szerint ezek a jelek feltételezhetően egy erős mágneses mezővel rendelkező neutroncsillagoktól érkezik, írja a Live Science.


A kutatók szerint a különös villanás egyfajta kozmikus kitörés (FRB), vagyis olyan múló rádió-fénykitörések egyike, amely néhány ezredmásodpercig képes egy egész galaxist túlragyogni.

Az FRB-k feltehetően szupernóva-robbanásokat kísérnek, amelyek nagy tömegű csillagok halálát jelentik. Tehát nagyobb valószínűséggel fordulnak elő ott, ahol hamarosan új csillag születik – tehát fiatal galaxisokban, ahol elég gáz és por van.

Az eddig felfedezett több ezer FRB közül csak százról lehetett megállapítani, hogy melyik galaxis volt a gazdájuk

– mondtaTarranehEftekhari, két új tanulmány társszerzője, a Northwestern Egyetem csillagásza.

Ezekben a galaxisokban általában sok a csillagkeletkezés, ami azt jelenti, hogy több csillag alakul szupernóvává.

Később viszont Eftekhari és kollégái egy új, ismétlődő kitörésre lettek figyelmesek, amely 22 jelet egyesített.

Ezeket 2024 februárja és novembere között észlelte a Brit Kolumbiában található rádióteleszkóp-csoport, a Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME). Az eredmények a kitöréseket egy 11 milliárd éves halott galaxis peremére vezetik vissza, amelynek már régen vissza kellett volna vonulnia a csillagkeletkezésből. Ez azonban nem jelenti azt, hogy újra életre kelt.

Ez a felfedezés ellentétes azzal, amit eddig az FRB-kről tudtunk

– mondta Eftekhari.

r\u00e1di\u00f3hull\u00e1m

Illusztráció.

Fotó: Shutterstock

​Egy kozmikus „kiugró”

A tanulmány társszerzője, VishwangiShah, a McGill Egyetem csillagásza szerint az FRB-k általában a galaxisok középpontja közelében is előfordulnak. Ez még furcsábbá teszi ezt a kitörést.,

Mindezek a meglepetések együttesen teszik ezt az FRB-t a nagyobb populációból kiemelkedővé

– mondta Shah.

A kutatócsoport szerint az egyik lehetőség, hogy két régi csillag ütközött össze. A másik, hogy egy halott csillag összezsugorodott maradványa omolhatott össze önmagával. Bárhogy is legyen, az új felfedezés sok kérdést, és így persze kutatnivalót hagy maga után az FRB-k természetével kapcsolatban.

Az elkövetkező hónapokban a CHIME teleszkóprendszerének további részeit is üzembe helyezik, hogy további több száz kitörést adjanak hozzá az FRB-állományhoz, mondta Eftekhari.

Képesek leszünk még több hasonló esemény környezetére ráközelíteni, és különböző típusú galaxisokhoz visszavezetni őket

– tette hozzá.


A figyelmetekbe ajánljuk