napkitörés
Fotó: Shutterstock

A napkitörések általános jelenségnek számítanak

​Napból érkező, különleges jeleket vizsgál a NASA

A napkitörések és az úgynevezett koronakidobódások viszonylag gyakori események a Nap életében, de ezeket a jelenségeket olyan rádiójelek is kísérik, amik eddig teljesen ismeretlenek voltak számunkra. Hamarosan azonban megismerhetjük a Naprendszer központi csillagának egy olyan oldalát is, amiről eddig semmit nem tudtunk.



A Futurism számol be a NASA egyik legújabb kutatásáról, ami forradalmasíthatja azt, amit eddig gondoltunk a Napról. Az köztudott, hogy az óriáscsillag életében rendszeresen előfordulnak napkitörések és koronakidobódások; utóbbi egy olyan eseményre utal, amikor a napkorona egy viszonylag nagy része egyszerűen kilökődik a bolygóközi térbe.

Ezek a jelenségek még a végtelen univerzumban is hatalmasnak számítanak:

ilyenkor több milliárd tonnányi anyagot lövell ki magából a Nap, ami bizonyos esetekben akár a Föld-Nap távolság negyedét is képes elnyelni.

Ajánljuk figyelmedbe! Záptojás szagú bolygót fedeztek fel a kutatók

egy er\u0151s koron\u00e1lis t\u00f6megkil\u00f6vell\u00e9s (CME) rajza

A napkitörések vizsgálata életbevágóan fontos a földi kommunikációs rendszerek szempontjából

Kép: NASA

A portál emlékeztet, hogy ezek a jelenségek önmagukban is nagyon látványosak, de van egy tulajdonságuk is, ami még izgalmasabbá teszi őket. Ez pedig nem más, mint az általuk kibocsátott rádióhullámok, amiknek a létezéséről eddig is tudtunk, de vizsgálni még nem vizsgáltuk őket.

A NASA most ezért indította útjára a CURIE (CubeSat Radio Interferometry Experiment) névre hallgató programját, ami kifejezetten ezeknek a hanghullámoknak a vizsgálatát tűzte ki céljául.

A misszió során kettő, úgynevezett „dobozműholdat” küldenek az űrbe, egészen pontosan 580 kilométeres magasságba. Ezek az eszközök mérik majd a napkitörésekből származó rádiófrekvenciákat, azokat is, amik 0,1 és 19 megahertz közé esnek – ezeket ugyanis a bolygónk felső légköre elnyelné, így a földről nem is lehetne mérni őket.

Ez is érdekelhet! Gyorsabban telik az idő a Holdon - most már azt is tudjuk, hogy mennyivel

A küldetés már csak azért is rendkívül fontos, mert hiába vizsgálják a szakértők évtizedek óta ezeket a különleges jelenségeket, még mindig keveset tudunk róluk. Ennek ellenére az biztos, hogy egy-egy nagyobb napkitörés, koronakidobódás hatása a Földön is érezhető és sokszor negatív hatással van a mindennapjainkra.

Ezek a hullámok ugyanis képesek összezavarni az elektromos hálózatokat, a műholdakat, ami fennakadásokat okozhat a telekommunikációs eszközökben is.

A figyelmetekbe ajánljuk