Immár több mint 52 év telt el azóta, hogy utoljára ember járt a Holdon, de az elmúlt évtizedekben is rengeteg mindent megtudtunk a kísérőbolygónkról. Legutóbb például a kínaiak találtak olyan anyagot a felszínén, amit nem lett volna szabad, a tervek szerint pedig hamarosan akár kolóniákat is telepíthetünk a Holdra. Ehhez nyújt most nagy segítséget az, hogy jobban megérthetjük az idő múlását az égitest felszínén.
A NASA számításai alapján az elmúlt ötven évben összesen 1,1 másodpercnyi előnyt nyert a Földdel szemben a Hold, írj a Science Alert. Ez egészen pontosan azt jelenti, hogy az égitesten egy földi nap, tehát 24 óra alatt 56 mikroszekundummal gyorsabban telik az idő.
A mikroszekundum egyetlen másodperc egymilliomod része, ami első hallásra nagyon kis különbségnek tűnik az idő múlását tekintve, de hosszú távon ennek komoly következményei lehetnek.
Ez is érdekelhet! A NASA szerint 2050-re megtalálhatjuk az első olyan bolygót, amin idegenek élnek
Az idő egészen máshogy telik a Holdon
UnsplashAzt már Einstein relativitás-elmélete tudjuk, hogy a gravitációs erő és a sebesség képes megváltoztatni az idő múlását is. Minél nagyobb tömeggel rendelkezik egy test, annál nagyobb gravitációs erővel bír és így nagyobb hatással is van az idő múlásának befolyásolására.
A NASA kutatóinak azért különösen fontos most, hogy jobban megértsék az idő múlását az égitesten, mert 2026-ig a tervek szerint újra embert szeretnének küldeni a Holdra. Csakhogy a mai műszerek már annyira érzékenyek, annyira kifinomultak, hogy míg nekünk, embereknek fel sem tűnik egy mikroszekundum, az űrkutatásban használt eszközöket alaposan megzavarhat egy ekkora eltérés is.
Ajánljuk figyelmedbe! Fontos kérdést válaszoltak meg tudósok a Holddal kapcsolatban
Most már a tartós Holdon való tartózkodást vizsgáljuk. Arra keressük a választ, hogy hogyan lehetne hosszú ideig, akár a jövőbeni kolóniák előfutáraként az égitesten tartózkodni. Ehhez pedig rendkívül precíz adatokra van szükségünk, olyanokra, amiket az időeltolódás ellenére is képesek vagyunk elemezni a földi megfigyelőközpontból
– idézi a portál Cheryl Gramlinget, a NASA navigációs központjának egyik vezetőjét.