poszméh beporzás közben
Fotó: Unsplash

Akár egy hétig is képesek túlélni a víz alatt a poszméhek

Egy új tanulmány szerint a poszméhek napokon át képesek életben maradni akkor is, ha fészküket elönti a víz. A felfedezés rendkívül örömteli, hiszen egyre gyakoribbak az áradások világszerte.



A poszméhek vagy dongók (Bombini) nemébe számos faj tartozik, melyek benépesítik a Föld legnagyobb részét Dél-Amerikától Ázsiáig. Magyarországon 34 poszméhfaj található meg, köztük a mezei poszméh, a földi poszméh vagy az óriásposzméh.

Bizonyos dongófajok a földben szaporodnak, némelyek áttelelni is képesek a felszín alatt. Az éghajlatváltozás miatt ezek az élőhelyen kitettek az áradás veszélyének. A tudósok eddig azt gondolták, hogy egy-egy ilyen természeti katasztrófa a poszméhek körében is komoly pusztítást végez.

Ez is érdekelhet: Nem mindenki fog örülni ennek a mézzel kapcsolatos hírnek

Egy új tanulmány szerint azonban a dongók akár egy hétig is képesek túlélni a víz alatt

– derül ki a Guardian cikkéből.

poszm\u00e9h beporz\u00e1s k\u00f6zben

Poszméh

Fotó: Unsplash

A tanulmány szerzői, Sabrina Rondeau és Nigel Raine véletlenül jöttek rá arra, hogy ilyen szívósak a poszméhek. A biológusok éppen azt vizsgálták, hogy milyen hatással vannak a növényvédő szerek az áttelelő méhkirálynőkre, amikor egy laboratóriumi baleset során víz alá került néhány példány. A kutatók először megijedtek, de aztán rájöttek, hogy a méhkirálynőknek nem esett bajuk.

Kíváncsiságból 143 további poszméhkirálynőn is kísérleteztek. 17 kémcsövet szárazon hagytak, 126 kémcsőbe pedig különböző mennyiségű vizet öntöttek. A méhkirálynőket egy, három, illetve hét napig tartották víz alatt.

A kísérlet végére a méhek 88 százaléka megmaradt, sőt, a túlélési arány még az egy hétig víz alatt tartott királynők esetében is 81 százalékos volt. Azt is megfigyelték a kutatók, hogy a nagyobb tömegű egyedek jobb eséllyel maradtak életben.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk! A mítosz mögött: valóban furcsa, hogy a méhek képesek repülni?

A földben áttelelő rovarok többsége nem éli túl, ha élőhelye víz alá kerül, így az eredmények meglepték a kutatókat.

Felfedezésük azért is örömteli, mert a méhfélék által végzett beporzásnak kulcsszerepe van az ökológiai egyensúly megtartásában.

Az utóbbi évtizedekben megnőtt az áradások gyakorisága, de úgy tűnik, a poszméhek miatt nemigen kell aggódnunk.

A figyelmetekbe ajánljuk