méh

A mítosz mögött: valóban furcsa, hogy a méhek képesek repülni?

Egy repülőmérnök arra a következtetésre jutott, hogy egyáltalán nem kéne tudniuk repülni.


A repülés minden ismert törvénye szerint kizárt, hogy egy méh képes legyen repülni. A szárnyaik túl kicsik ahhoz, hogy kövér kis testüket felemeljék a földről. A méhecskék persze mégis repülnek. Mert a méheket nem érdekli, hogy az emberek mit tartanak lehetetlennek

– áll a Mézengúz című film nyitószövegében.

Ez is érdekelhet:Kiderült, miért lesznek agresszívak bizonyos méhek

A film írói valószínűleg egy sokkal régebbi, az 1930-as évekből származó mítoszra hivatkoztak. A történet szerint egy este egy aerodinamikus beszélgetett egy biológussal, aki megragadta az alkalmat, hogy a méhek repüléséről kérdezzen. A legenda szerint az aerodinamikus végzett néhány gyors számítást, és arra a következtetésre jutott – a súly és a szárnyfelület alapján –, hogy a méheknek egyáltalán nem kellene tudniuk repülni.

A mese egyes változatai Ludwig Prandtl fizikust nevezik meg a méhek repülését tagadó személynek, míg mások Jakob Ackeret svájci repülőmérnököt. Valószínű azonban, hogy a történet Antoine Magnan francia zoológustól és repülőmérnöktől származó idézet elferdített újramesélése, aki matematikus asszisztensével, André Sainte-Laguë-vel együtt minden rovar repülését meg akarta vizsgálni.

Unsplash

Először is arra ösztönözve, amit a repülésben tesznek, a levegő ellenállásának törvényeit alkalmaztam a rovarokra, és Sainte-Laguë úrral együtt arra a következtetésre jutottam, hogy repülésük lehetetlen

– írta Magnan a vizsgálat során.

Függetlenül attól, hogy honnan származik az eredeti mítosz, igaz-e? Természetesen nem.

A fizika törvényei szerint a méheknek tudniuk kell repülni, hiszen repülnek. Bár túl nagynak tűnnek ahhoz, hogy a szárnyaik a levegőben tartsák őket, ez nem olyan meggyőző bizonyíték, hogy figyelmen kívül kellene hagynunk azt a tényt, hogy egyértelműen képesek ré, és nem is kereshetünk bizonyítékot arra, hogy miként csapják be az univerzum törvényeit a nektár gyűjtése közben.

Minden olyan számítás, amely azt sugallja, hogy a méhek vagy rovarok nem tudnak repülni, helytelen és bugyuta. Egy ideig a tudósok nem tudták pontosan megfejteni, hogy miképp repülnek a méhek. Annak ellenére, hogy másodpercenként 230-szor csapnak szárnyaikkal, de ez részben annak a feltételezésnek volt köszönhető, hogy a kis szárnyaik igencsak merevek.

Olvasd el ezt is!Szőke, barna és szakállas méhek leptek el egy méhecskehotelt

A méhszárnyak megértése kulcsfontosságú volt annak kiderítéséhez, hogyan tudnak a méhek repülni. A szárnyaik nem merevek, hanem repülés közben csavarodnak és forognak. Rövid, gyors lendületes mozdulatokat tesznek előre és hátra, előre és hátra. Ez a mozgás elegendő felhajtóerőt hoz létre ahhoz, hogy a méhek repülni tudjanak.

Szárnycsapásaikkal mini örvényeket hoznak létre a levegőben. Ezeknek az apró örvényeknek kisebb a nyomása, mint a körülöttük lévő levegőnek, ami segít a méheknek a levegőben maradni.

A figyelmetekbe ajánljuk