patkány egy csőben
Fotó: Shutterstock

Távoli helyekre utaznak gondolataikban a patkányok egy kutatás szerint

A képzelőerő az emberi agy legösszetettebb és legvarázslatosabb funkciói közé tartozik. Egy új kutatás szerint azonban nem mi vagyunk az egyetlen faj, amely képes arra, hogy gondolatban messzi tájakra kalandozzon.


Egy új tanulmány eredményei szerint a patkányok is képesek lehetnek utazásokról álmodozni. Hozzánk hasonlóan ugyanis ez az állatfaj is rendelkezik olyan neuronokkal a hippokampusz nevű agyi régióban, amelyek központi szerepet játszanak a memóriában és a képzeletben.

Ez is érdekelhet: Vajon a patkányok tényleg annyi betegséget terjesztenek, mint azt gondoljuk?

A hippokampuszban ezek a helysejteknek nevezett mintázatok kognitív térképek formájában eltárolódnak. Ezek pedig bármikor felidézhetők és visszakereshetők képzeletünkben, lehetővé téve számunkra, hogy már megjárt távoli helyekre utazzunk gondolatban.

A vizsgálat során a rágcsálókat gömb alakú futópadokra helyezték, és mozgásukat egy képernyőn megjelenített 360 fokos virtuális környezetbe ültették át. Így próbálták meg, hogy vajon működik-e náluk is ez az agyi funkció.

Ezt is olvasd el! Érdekes tény a nevetésről: a patkányoknak is megy

patk\u00e1ny

Fotó: Shutterstock

Miközben a patkányok megtanulták navigálni magukat ebben a digitális birodalomban jutalom után kutatva, a tudósok kikapcsolták a futópadokat, így az állatok már csak a gondolataik segítségével utazhattak a virtuális környezetben.

A kihívást is megoldották.

A patkányok sikeresen navigáltak a hippokampuszuk irányításával, hatékony utakat generálva az egyes célokhoz. Még ha a fizikai testeik rögzítettek is, a térbeli gondolataik nagyon távoli helyekre is eljuttathatják őket

idézi az IFLSceince cikke a tanulmány egyik szerzőjét, Chongxi Lait.

A vizsgálat során a rágcsáló eddig talán lebecsült képességein túl, a kutatásban részt vett Albert Lee az alábbiakra is felhívja a figyelmet:

A képzelet az egyik legjobban figyelemre méltó dolog, amelyre mi emberek képesek vagyunk. Most arra jöttünk rá, hogy az állatok is képesek erre, és meg is találtuk a módját, miképpen tanulmányozhatjuk ezt a területet.

A tanulmány a Science című folyóiratban jelent meg.

A figyelmetekbe ajánljuk