Iljusion II-80 típusú repülőgép

A nyilvánosság eddig csak pár alkalommal láthatta az oroszok titkosfegyvereként is emlegetett Iljusion II-80 katonai repülőgépet, mely akár egy atomtámadást is képes átvészelni.


Az Iljusion II-80 immáron közel 40 éve áll az orosz légierő rendelkezésére. Még a Szovjetunió fennállása alatt alakították át úgy egy utasszállítót, hogy az képes legyen ellátni a különleges hadieszköz funkcióit. Tesztrepülésére 1985-ben került sor, míg hadrendbe 1992-ben került.

Ez is érdekelhet: A volt orosz űrvezető szerint a holdra szállás kamu volt

Kialakítása és feladata

A tervezők a Il-86-os típusú utasszállító repülőgépet vették alapul. Ennek törzsét megerősítették, illetve sugárvédelemmel látták el. Ez utóbbit leghatékonyabban úgy lehetett megvalósítani, hogy nem tettek a pilótafülkén kívül sehova ablakot.

Egyedi elektronikai rendszerrel is ellátták: a törzs tetején egy, a műholdas kommunikációhoz szükséges doboz található, a hátsó részén pedig nagy antennák ágaskodnak a magasba. A repülőgép farában egy csörlő rejtőzik egy vontatott, nagyon alacsony frekvenciájú titkosított antenna számára.

Másik különlegessége, hogy egy teljes héten át képes lenne a levegőben maradni, ugyanis repülés közben is újratölthető hajtóanyaggal. A repülőtípusból – sajtóértesülések szerint – jelenleg három létezik, amelyek mind a Moszkva melletti Cskalovszkij légibázison találhatók.

Kamerák előtt azonban nem nagyon szeretik mutogatni: legutóbb 2022 májusában volt látható egy nyilvános katonai gyakorlatozás során Moszkvában.

Ezt is olvasd el! Mekkora esély van egy nukleáris háború kirobbanására? A MIT tudósa kiszámolta

A 2022-es eset előtt 2010-ben került utoljára elő hangárjából egy Iljusion II-80. Az orosz elnök kimenekítésén túl a repülőgép egyfajta katonai irányítóközpontként is funkcionálhat, ahonnan az ország vezetője irányíthatná csapatai mozgását és az ellentámadást.

Hiba a gépezetben

2020. december elején az elszigetelten védett repülőgépek egyikét feltörték. Az ismeretlen tettesek 39 rádióállomás- és öt egyéb blokkot loptak el. A felturbózott légi járművek minden egyes alkatrésze ugyan rendkívüli módon sokat ér, de már nem a legmodernebbek, így az orosz védelmi minisztérium vezetése 2019 óta tervezi ezeket az II-80-asokat lecserélni Il-96–400M típusúakra.

Tengerentúlon

Ne legyen kétségünk azonban afelől, hogy a másik nagy világhatalmi szereplő is tart magánál hasonló felszereltségű légi járműveket.

Ezt is nézd meg! De vajon mit csinált az űrben az Egyesült Államok szupertitkos űrrepülője?

Az Egyesült Államok Boeing E-4-es típusú gépmadarát tavaly lehetett látni Kalifornia egén. A hasonló kialakítású, atomcsapást is kibíró repülőgépre azonban a tengerentúlon felengedték hivatalosan is a sajtót, akik közelről nézhették meg az USA legvédettebb repülőgépét.

A figyelmetekbe ajánljuk