lila óceán

A kék bolygó – szoktunk hivatkozni Földünkre, ami nem is meglepő, hiszen otthonunk felszínének jelentős részét óceánok borítják. Azt persze sokan elfeljtik, hogy ezek a kontinensek között elterülő beltengerek egykor zöld színűek voltak. Ezt vajon azt jelenti, hogy a jövőben újra megváltozik meg az óceáon színe? Talán még az is előfordulhat.


A Föld óceánjai egykor zöldek voltak, és a tudósok véleménye szerint előfordulhat, hogy újra azok lesznek. A kutatók egy új tanulmányban azt állítják, hogy bolygónk tengerei több mint 600 millió éve kékek, de a víz kémiai összetétele és az abban élő organizmusok hatására változhat a színük. Például a nagy vulkáni aktivitás és az alacsony oxigénszint a kénszint megnövekedését eredményezheti, ami lila kénbaktériumok elszaporodásához vezethet – tehát óceánok és tengerek akár lila színűvé is válhatnak.

Hogy megértsük, hogyan lehettek óceánjaink valaha zöldek, a Nagoya Egyetem kutatói a kontinentális kőzetekből kivált vas magas oldhatóságát emelik ki. Körülbelül 3,8 és 1,8 milliárd évvel ezelőtt, az archaikumban az esővíz kimosta a vasat a kontinentális kőzetekből. A folyók ezt az oldott vasat az óceánokba szállították, ahol további vas csatlakozott hozzá, utóbbi a tengerfenéken található vulkáni nyílásokból került a vízbe.

Ez a vasban gazdag környezet váltotta ki a nagy oxidációs eseményt, amikor a világ körülbelül 2,4 milliárd évvel ezelőtt oxigénszegény környezetből oxigéntartalmú környezetté vált.

Ezt is olvasd el! A szín, amit az ókori világ nem látott

Lila \u00f3ce\u00e1n

Illusztráció.

Fotó: Shutterstock

A Taro Matsuo vezette kutatócsoport fejlett szimulációk segítségével fedezte fel, hogy az archaikumban a zöld fény dominált a spektrumban, elsősorban egy vas-kicsapódásnak nevezett folyamat miatt.

A kutatók megállapították, hogy a megnövekedett oxigéntermelés végül reakcióba lépett a vassal, és az oldható vasból oldhatatlan vas-oxid lett. Mivel a vas-oxid oldhatatlan, rozsda-szerű részecskék formájában csapódik ki. Ez a nehéz vas elnyelte a kék fényt, a vörös fényt pedig a víz nyelte el – a víz alatti világot tehát a zöld fény uralta.

A japán Iwo Jima vulkanikus sziget körüli megfigyelések is zöld árnyalatot mutatnak, ami az oxidált vashoz kapcsolódik – ez szintén alátámasztja a csapat szimulációit.

Figyelmedbe ajánljuk! 10 millió évvel ezelőtt keletkezett jeleket fedeztek fel tudósok az óceán mélyén

Érdekesség, hogy kutatók elméleti modelljei szerint a Föld óceánjai különböző környezeti feltételek mellett teljesen eltérő színeket ölthetnek. Például, ha a kénszint emelkedik, az óceánok intenzív vulkáni tevékenység és az alacsony oxigéntartalom miatt lilás színűnek tűnhetnek.

Hasonlóképpen, trópusi éghajlaton az óceánok vörös színűként csilloghatnak, mivel eszerint a folyamat szerint a sziklák bomlásából vörös vasoxidok keletkeznek, és a folyók ezeket az óceánokba öntik – olvasható a New Atlas írásából.

A figyelmetekbe ajánljuk