Óceánfenék
Fotó: Shutterstock

Az óceán alján felfedezett radioaktív izotópok komoly kihívás elé állítják a tudósokat

10 millió évvel ezelőtt keletkezett jeleket fedeztek fel tudósok az óceán mélyén

A tudósok régóta kutatnak olyan kormeghatározási eszközök után, melyekkel nemcsak a pár ezer, esetleg millió évvel ezelőtti eseményeket lehet rekonstruálni, hanem olyanokat is, melyek tízmillió évvel ezelőtt történtek. Egy új felfedezés szerint könnyen lehet, hogy ez az eszköz az óceán mélyén fekszik.


A szénizotópos kormeghatározás rendkívül hasznos az emberiség számára, mégis rengeteg a bizonytalanság körülötte. A módszer lényege, hogy a fennmaradt szerves anyagokban megmérik a radioaktív szén mennyiségét, amivel – ismerve a radioaktív szén bomlási idejét – pontosan képesek meghatározni a különböző szerves anyagok korát.

Ez is érdekelhet! Még mindig megtalálhatók a szaharai porban a 20. század nukleáris tesztjeinek nyomai

Ám a radiokarbonos vizsgálatnak van egy komoly korlátja: mégpedig az, hogy nagyjából csak 50 ezer évre visszamenőleg lehet vizsgálni – írja az Interesting Engineering.

A portál azonban most arról számol be, hogy tudósok az óceán mélyén egy különös dologra lettek figyelmesek. Mégpedig arra, hogy nagyjából tízmillió évvel ezelőtt az óceánfenéken jelentősen megnőtt egy másik radioaktív izotóp, a kozmogén berillium-10 szintje.

\u00d3ce\u00e1n

A kozmikus berillium-10 segítségével akár 10 millió évvel ezelőtt történt eseményeket is megismerhetünk

Fotó: Shutterstock

A berillium-10 egy rendkívül ritka radioaktív izotóp, amely akkor keletkezik, amikor nagy energiájú kozmikus sugarak ütköznek oxigénnel és nitrogénnel a Föld felső légkörében.

Az anyag végül a csapadék formájában a Földre hullik és idővel felhalmozódik az óceáni üledékekben.

Tekintve, hogy ennek az izotópnak a felezési ideje 1,4 millió éves, így lehetővé teszi a tudósok számára, hogy akár 10 millió évre visszamenőleg is képesek legyenek események meghatározására.

Dr. Dominik Koll és csapata a Csendes-óceán felszíne alatt, több kilométeres mélységből gyűjtött mintákat elemeztek és egy különleges eredményre jutottak.

Valamilyen okból nagyjából kétszer annyi berillium-10 izotópot fedeztünk fel a 10 millió évvel ezelőtti mintákban, mint amire számítottunk. Fogalmunk sincs, hogy miért nőhetett ekkorát az izotóp mennyisége épp akkoriban. Egy eddig nem ismert anomáliára bukkantunk

– idézi a kutatót a portál.

Ezt is olvasd el! Régészek lehet, hogy felfedezték az emberi faj eddig ismeretlen ősét

A hírek szerint a kutatók úgy hiszik, hogy kétféle lehetséges válasz lehet a különös jelenségre. Az egyik szerint csak helyi esetről van szó, így minden bizonnyal az óceán alján történő változások okozták az izotóp mennyiségének növekedését.

A másik elmélet szerint valamilyen csillagászati esemény történhetett, például egy aszteroida becsapódása, és ennek a nyomaira bukkantak a tudósok.

A figyelmetekbe ajánljuk