szuperkontinens térkép
Youtube / / ScienceAlert / Curtin University

Eltűnik a Csendes-óceán, újra összeolvadnak a kontinensek

A Csendes-óceán napjai meg vannak számlálva egy új szuperszámítógépes szimulációja szerint.

A jó hír, hogy a Föld legöregebb óceánjának még 300 millió év hátravan. Ha szerencséje van, a Csendes-óceán még az egymilliárdodik születésnapját is megünnepelheti, mielőtt végleg eltűnik a világból.

Az ausztráliai Curtin Egyetem kutatói azonban úgy vélik, hogy az óceán valószínűleg már korábban eltűnik, és létezésének utolsó éveiben aligha fog hasonlítani arra a hatalmas kék óceánra, ahogyan ma ismerjük.

A Csendes-óceán minden évben néhány centiméterrel összemegy, amióta szuperóceánként körülvette az utolsó szuperkontinenst, a Pangeát.. Ez az ősi óceán számos szubdukciós zónának (amikor a viszonylag sűrű óceáni kőzetlemez kontinens peremének vagy másik óceáni kőzetlemeznek ütközve alábukik, és mélyen behatol a Föld köpenyébe - a szerk.) ad otthont.

A Csendes-óceáni lemez minden évben néhány centiméterrel az Eurázsiai és az Indo-Ausztráliai lemez alá csúszik, és ezzel az Észak-Amerika, Ázsia és Ausztrália közötti távolságot összezsugorítja.

Nem minden tudós ért egyet abban, hogy a következő szuperkontinens hogyan fog kinézni, vagy hogyan fog kialakulni, de sok szimuláció szerint a Csendes-óceán végleg eltűnik a jövőben.

De egyes tanulmányok szerint a ma táguló Atlanti-óceán a jövőben zsugorodni kezdhet, és ezáltal egy szuperkontinens jön létre, amelyet egy szuper-Csendes-óceán gyűrűzne be – a Curtin Egyetem kutatói viszont nem így gondolják.

A kutatócsoport az állítja, hogy ahelyett, hogy egy második Pangaea-szerű kontinens alakulna ki, egy olyan szuperkontinens felé tartunk, amelyben Észak-Amerika összeütközik Ázsiával, amit Amasiának neveznek.

Ausztrália kimarad ebből a páros elnevezésből, de a 4D geodinamikai modellekben úgy tűnik, hogy a déli félteke kontinense fontos szerepet játszik a Csendes-óceán megmaradt részének bedugaszolásában – érdekesség még, hogy Európa lényegében egybeolvad majd Afrikával

Az ausztrál kutatók legújabb szimulációi a jelen és a múlt valósághű lemez- és köpenyparaméterein alapulnak, amelyeket aztán egy számítógépen szimuláltak – mutatta be a szimulációt a ScienceAlert.

Azzal, hogy szuperszámítógép segítségével szimuláltuk a Föld tektonikus lemezeinek várható fejlődését, sikerült megmutatnunk, hogy kevesebb mint 300 millió év múlva valószínűleg a Csendes-óceán fog bezáródni, lehetővé téve Amázia kialakulását, megcáfolva ezzel néhány korábbi tudományos elméletet

– írják

Érdemes kiemelni, hogy ez csak egy újabb tanulmány a szuperkontinens-szimulációk hosszú sorában, amelyek mindegyike megpróbálta megjósolni, hogyan fog kinézni bolygónk a jövőben.

Egy újabb modell nem valószínű, hogy véget vet a vitának, de nem ez az egyetlen, amely a Csendes-óceán pusztulását jósolja.

Bármi is lesz a végkifejlet, egy dolog biztos: a Föld és óceánjai soha többé nem lesznek ugyanolyanok, mint korábban.


A figyelmetekbe ajánljuk