Ősi barlangrajz vadászatról
Fotó: Shutterstock

Egy ősrégi férfi mítoszt döntött meg egy új kutatás

Úgy tűnik, megdőlt az a feltételezés, hogy évezredekkel ezelőtt kizárólag a férfiak vadásztak: egy új tanulmány szerint a nők nem csak a gyűjtögető szerepkörét töltötték be a történelem ősi civilizációiban.



Manapság is a nemekhez gyakran szerepeket társítunk, amelyeket az ősi emberek karakteréhez vezetünk vissza. Azonban egy új kutatás megkérdőjelezi az elválasztást, miszerint a férfiak élték a vadászó életmódot és a nők „csak" gyűjtögettek.

A PLOS ONE szakmai folyóiratban megjelent legfrissebb tanulmányukban – a múlt társadalmait vizsgáló, széles körű szakirodalom segítségével – a kutatók megállapították, hogy a holocén korszak elejére (nagyjából 12 ezer évre) visszanyúló régészeti leletek is alátámasztják azt a feltételezésüket, miszerint a nőket sokszor gyakorlott vadászokként festették le.

Ezt is olvasd el: Betakarva találtak rá a Homo sapiens legkorábbi sírjára

A vadászat és a gyűjtögetés két olyan szerep, amely leírja, hogy az emberek milyen úton-módon szerezték be az élelmüket, mielőtt megjelent volna a kereskedelem a civilizációkban.

A nők gyermeknevelési szerepéről alkotott elképzelések szerint az anyák lassabb életritmust folytattak, amely jobban megfelelt a gyűjtögetésnek, Míg az agresszívabb férfiakról úgy vélték, hogy ők voltak azok, akik vadászni mentek.

\u0150si faragott k\u00e9sek

Fotó: Shutterstock

Azonban egy 2020-ban a publikált tanulmány – amely a perui Wilamaya Patjxa andoki felföldön található 9000 éves temetkezési helyet vizsgálta – szintén arra a következtetésre jutott, hogy bizonyítékok támasztják alá azt az elképzelést, hogy egykor „nem elhanyagolható" számú nő vadászott a területen.

Ez is érdekelhet: Történelmi felfedezés! A valaha észlelt legrégebbi DNS-mintára bukkantak rá

Valójában számos temetkezést fedeztünk fel a helyszínen. De talán a legérdekesebb a 6. számú egyed volt. Őket egy nagyvad-vadászati eszköztárral temették el, amely tartalmazott kőből készült lövedékhegyeket, éles köveket (feltehetően hentesmunkához), egy kőkést, bőrkaparó eszközöket és vörös okkert, feltehetően állatbőrök cserzéséhez

– mondta Randy Haas, a friss tanulmány szerzője, valamint a Davis-i Kaliforniai Egyetem antropológus adjunktusa az IFLScience-nek.

Az új kutatás 63 gyűjtögető társadalom adatait gyűjtötte össze a világ minden tájáról. Ebből a 63-ból 50-ben volt nyoma női vadászatnak, ami 79 százalékos arányt tesz ki.

A legérdekesebb, hogy azokban a társadalmakban, ahol a vadászatot tekintették a legfontosabb megélhetési módszernek, a nők az esetek 100 százalékában aktívan részt is vettek benne.

A vadak méretére vonatkozó bizonyítékok azt is megmutatták, hogy amikor a vadászat kiemelt fontosságú volt, a nők mindenféle méretű állatra vadásztak, és nem csak a kisebb fajokra összpontosítottak.

A kutatók végül azt a következtetést vonták le, hogy a vadászó nőkre vonatkozó adatok túlsúlya közvetlenül ellentmond annak a közhiedelemnek, miszerint kizárólag gyűjtögettek, míg a férfiak kizárólag vadásztak volna.

A figyelmetekbe ajánljuk