A walesi Pambroke-kastély alatt található Wogan-barlangban olyan tárgyak maradványait találták meg a régészek, amiket szinte biztosan a korai Homo sapiensek használtak.
A szakértők szerint a szóban forgó emberek a legelső Homo sapiensek között voltak, akik Nagy-Britanniában éltek.
Az eszközökre a délnyugat-walesi Pembroke-kastély alatti Wogan-barlangban folyó ásatások során lettek figyelmesek. Ez egy igen nagy fogásnak számít, egyes kutatók a földalatti komplexumot „Nagy-Britannia egyik legfontosabb régészeti barlangjának" nevezték.
Na de miért nem bukkantak rá eddig a Homo sapiensek által használt tárgyakra? A válasz egyszerű: a barlang bejáratát 800 évig egy fal takarta el.
Ez is érdekelhet: Teljesen megváltoztathatja az evolúcióról alkotott képünket ez a temetkezési lelet
Emellett a barlang minden bizonnyal raktárként szolgált a középkorban, de az ott talált leletek szerint elképzelhető, hogy a római korban is használták azt. Magyarul folyamatos volt a mozgás a maradványok között vagy fölött, azonban az égvilágon senki nem foglalkozott velük.
A szakemberek továbbá azt is megjegyezték, hogy a „létesítményt” minden bizonnyal mezolitikus vadászó-gyűjtögetők lakták az utolsó jégkorszak közepén. Bár konkrét őskori emberi csontvázakat még nem találtak a helyszínen, de a legutóbbi ásatás bizonyítékai megerősítették, hogy egy ősi Homo sapiens-közösség tagjai készítették azokat.
Sőt, a szakemberek szerint a helyszín azért is volt rendkívül fontos, mivel a barlangban talált rénszarvas, a vadló és a gyapjas mamut csontok okán arra lehet következtetni, hogy a brit Homo sapienseknek ez lehetett az „étkezőjük”.
Az eredmények ellenére a kutatók még biztosan nem fejezik be a helyszín feltárását, sőt idén nyáron további vizsgálatokat fognak eszközölni.
Forrás: IFL Science