Az InSight azért még küldött magáról egy szelfit, ami az ügynökség szerint valószínűleg az utolsó lesz a küldetés során – a képen jól látható ahogy sűrű por szinte teljesen elfedi az eszköz napelemeit.
A NASA bemutatta rögtön az érkezés utáni állapotát is, ami csak jobban kiemeli, mekkora a probléma.
\u201cBefore losing more solar energy, I took some time to take in my surroundings and snapped my final selfie before I rest my arm and camera permanently in the stowed position. \n\nMore on my final months ahead: https://t.co/eATDXbOlx2\u201d— NASA InSight (@NASA InSight) 1653416549
Az ügynökség elmondása szerint a napenergiával működő InSight csak a leszállóegység 5000 wattórás kapacitásának mintegy tizedével működik, az új kép pedig jól mutatja, hogy az elmúlt három és fél földi év alatt mennyi regolit halmozódott fel.
Az InSight, a marsrengést kereső leszállóegység 2018-ban szállt le a felszínre, hogy jobban megismerje a Mars belsejét. Bár a küldetés által gyűjtött adatok örökre rendelkezésre állnak majd, az űrszonda a tudományos tevékenységet leállítja, hogy a lehető legjobban kímélje az energiát.
NASA/JPL-Caltech
A NASA szerint az InSight valószínűleg még ebben az évben túlságosan lemerül ahhoz, hogy újabb tudományos kutatásokat végezzen. A misszió tudományos értékét azonban jelzi, hogy az ügynökség meghosszabbította a munkáját; a leszállóegység elsődleges küldetése egy marsi évig, azaz közel két földi évig tartott.
Ebben az időszakban pedig közel 1300 marsi rengést érzékelt a szeizmikus műszereivel.
Az InSight nem tartalmazott másodlagos rendszert a por eltávolítására, ehelyett az elhaladó porördögökre vagy az erős szellőre hagyatkozott a leszállóegység tisztításánál.
Az InSightnak azonban még szerencséje is lehet: egy arra járó szellő még elfújhatja a por egy részét, és a leszállóegység még az év későbbi szakaszában is gyűjthet majd adatokat.