az aszteroidamintát tartalmazó kapszula
Fotó: Getty Images

A NASA nem tudja megvizsgálni a felbecsülhetetlen értékű aszteroidamintát

Szeptember végén landolt a Földön az OSIRIS-REx nevű űrszonda kapszulája, benne egy értékes aszteroidamintával. Hiába telt el a visszatérés óta majdnem egy teljes hónap, a NASA kutatóinak azóta sem sikerült hozzáférniük teljesen az idegen anyaghoz.


A NASA űrszondája 2020-ban landolt a Benuu névre elkeresztelt aszteroidán. Hétéves útja végén sikeresen leszállt a Földre, TAGSAM nevet viselő kapszulájában hazahozva mintákat az égitest felszínéről.

Ez is érdekelhet: Egy aszteroida köré építenének egy egész várost a tudósok

Az Amerikai Űrügynökség kutatói csapata először majd' kicsattant az örömtől, a TAGSAM ugyanis – az előzetesen jósolt 60 helyett – 70 gramm port szállított haza külső borításán.

Belsejében akár 250 gramm mintát találhattak volna a tudósok, ha képesek lettek volna kinyitni a kapszulát, erre azonban eddig nem került sor.

A probléma oka ráadásul egészen egyszerű: a rázós út miatt kifejezetten strapíbírónak tervezett kapszulát összesen 35 rögzítőcsavarral látták el, ezek közül kettő ragadt be szinte teljesen.

A Science Alert beszámolója szerint a legnagyobb bajt az okozza a tudósoknak, hogy a kapszulát csak olyan környezetben nyithatják ki, ahol a földi szennyeződés a lehető legkisebb. Ezért minden eljárásnak egy lezárt, tiszta dobozban kell történnie – aktív nitrogénáramlás mellett, kesztyűben. Így pedig a használható szerszámok tekintetében is korlátozottak a lehetőségek.

Ezt is olvasd el! A dinoszauruszokat kipusztító aszteroida utóhatása brutálisabb volt, mint gondoltuk

A csapat azon dolgozik, hogy új megközelítéseket dolgozzon ki és alkalmazzon a fej belsejében lévő anyag kinyerésére, miközben a minta továbbra is biztonságos és érintetlen marad

– írja Erin Morton, a NASA munkatársa egy blogbejegyzésben.

A következő hetek során várhatóan rájönnek a megoldásra a kutatók és végre elkezdhetik az idegen anyag részletes analizálását.

A figyelmetekbe ajánljuk