egy fáradt távmunkás hölgy az asztalára görnyed
Fotó: Shutterstock

Ellustultál az ülőmunka miatt? A tudósok szerint ennyi sétával tudod ellensúlyozni

Egészen eddig nem volt teljesen egyértelmű, hogy az ülőmunkát végző emberek képesek-e ellensúlyozni a mozgásszegény életmód kockázatait a mindennapi sétálással. Egy nemzetközi kutatócsoport most viszont megállapította, mennyi lépést érdemes beiktatnunk az egészségünk érdekében akkor, ha amúgy egész nap az íróasztalunknál görnyedünk.


Az ülő életmód minden eddiginél elterjedtebb, és bizonyított tény, hogy összefügg a szív- és érrendszeri betegségekben való elhalálozás nagyobb esélyével, a rák és a cukorbetegség magasabb kockázatával, és úgy általában a rövidebb élettartammal. Ezek a kockázatok egy új kutatás szerint viszont csökkenthetőek a magasabb napi lépésszámmal és a gyorsabb sétával, írja a Science Alert.

Ez semmiképpen sem mentesíti a sportolás alól a túlzottan hosszú ideig ülőmunkát végző embereket

– mondta Matthew Ahmadi, az ausztráliai Sydney Egyetem népegészségügyi kutatója és a British Journal of Sports Medicine-ben megjelent tanulmány vezető szerzője.

Ugyanakkor fontos közegészségügyi üzenete van annak, hogy minden mozgás számít, és hogy az embereknek igenis meg kell próbálniuk ellensúlyozni az elkerülhetetlen ülőmunka egészségügyi következményeit a napi lépésszám növelésével.
egy f\u00e9rfi eg\u00e9szs\u00e9g\u00fcgyi s\u00e9t\u00e1t tart

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Ahmadi és munkatársai a kutatás során 72 174 önkéntes adatait elemezték, ezeket pedig az UK Biobankból nyerték ki. A 2006-ban létrehozott adatbázis minimum harminc éven keresztül követi nyomon a résztvevők egészségügyi mutatóit. Az alanyok között az ülőmunkával töltött idő átlagosan napi 10,6 óra volt – akik ennél több időt töltöttek ülve, azok a magas kockázatú csoportba tartoztak.

A kutatócsoport megállapította, hogy a napi 9000 és 10 000 lépés közötti érték optimális az erősen mozgásszegény életmód ellensúlyozására. Ha 10,6 óránál is több, ülve történő munkavégzés esetén naponta ennyit sétálunk, az 21 százalékkal csökkenti a szívbetegség kockázatát, a halálozás veszélye pedig 39 százalékkal lesz alacsonyabb.

Fontos eredmény, hogy minél több lépést tettek az új tanulmány résztvevői, annál kisebb volt a betegség és a halál kockázata – függetlenül attól, hogy egyébként mennyire voltak mozgásszegények. Napi 4000-4500 lépésnél már az egészségügyi előnyök 50 százaléka jelentkezett, de ahogy a tanulmány kiemeli,

a 2200 lépést meghaladó napi mennyiség alacsony és magas ülőidő esetén is alacsonyabb kockázattal járt együtt.

Szóval nincs minden veszve, ha a nyolcórás munkaidőnk az íróasztalnál ülve telik el, de a kutatók hangsúlyozzák: kiemelten fontos, hogy megpróbáljuk csökkenteni az ülőmunkával töltött időt – még akkor is, ha nem igazán szeretünk sportolni. Ebben a cikkünkben 5 olyan mozgásformát mutatunk, ami sokat segíthet egy aktívabb életmód megalapozásában.

A figyelmetekbe ajánljuk