napkitörés
Fotó: Shutterstock

Újra a Föld felé néz az elmúlt időszak legerősebb kitöréseit okozó napfolt

A május elején a Föld nagy része felett megfigyelhető, ragyogó sarki fényért felelős napfoltcsoport visszatért, és lehet, hogy még tartogat egy-két meglepetést, írja a Science Alert. Az AR 3664, amely számos X-osztályú kitörésért, köztük a jelenlegi napciklus legerősebbjéért is felelős, május közepén eltűnt a Nap túlsó oldalán – most viszont újra felbukkant.


A napkitörések a Nap felszínéről induló, nagyon intenzív elektromágneses sugárzással bíró hullámok, amelyek akkor jönnek létre, amikor mágneses energia halmozódik fel a csillagunkban. A kitöréseket méretük alapján osztályozzák: az A-osztályúak annyira gyengék, hogy a Földről nem is észleljük őket. A B-osztályúak ennél tízszer, a C-osztályúak százszor, az M-osztályúak ezerszer, az X-osztályúak pedig tízezerszer erősebbek.

Május 27. óta öt darab X-osztályú kitörést köszönhetünk az újból a Föld felé forduló napfoltcsoportnak.

A május 14-i, hosszú idő óta legerősebb, X8,7-es kitörés nem valószínű, hogy megismétlődik, az AR 3664 (újabb nevén AR 3697) aktivitása azonban még mindig kifejezetten magasnak mondható.

Az AR 3697 naponta bocsát ki gyengébb hullámokat: a tudósok június 2-án két M-osztályú és tíz C-osztályú kitörést figyeltek meg. Valószínűleg ezeknek semmilyen hatását nem fogjuk érezni a Földön, az előrejelzések szerint viszont a további X-osztályú kitörések esélye meglehetősen nagy, mintegy 30 százalékos.

Jelenleg a Nap 11 éves aktivitási ciklusának csúcspontjához közeledünk, sőt, könnyen lehet, hogy most értünk oda.

Ez pedig azt jelenti, hogy ha az AR 3697 már nem is, egy másik napfolt-régió könnyedén okozhat a májusihoz hasonló zavarokat a rádiózásban, sőt, extrém esetben áramkimaradás is előfordulhat.

A figyelmetekbe ajánljuk