Kutatók a mexikói Chetumal-öbölben megtalálták a világ legnagyobb úgynevezett kék lyukát. Becsléseik szerint a Taam Ja' legalább 420 méter mély, írja az IFLScience.
A Taam Ja'-hoz hasonló kék lyukak az utolsó jégkorszak alatt alakultak ki, amikor a tengerszint több mint 100 méterrel alacsonyabb volt, mint napjainkban. Ezek az üregek eredetileg mészkőbarlangok voltak, de az emelkedő tengervíz elárasztotta őket, mennyezetük pedig idővel beomlott.
Ez is érdekelhet! A titokzatos sziget, amelyet évtizedek óta csak kutatók látogathatnak
Hosszú múltjuknak köszönhető, hogy tudósok őskori lények, például teknősök és krokodilok fosszíliáit is felfedezték a falaikba ágyazódva. Napjainkban leginkább koralloknak, tengeri teknősöknek és cápáknak adnak otthont.
Talán az egyik leghíresebb ilyen képződmény a Belize partjainál található Nagy Kék Lyuk – alig 130 méteres mélységével viszont eltörpül a Taam Ja'-hoz képest.
A Taam Ja'-ról – amelynek neve majául annyit tesz: mély víz – eredetileg azt hitték, hogy a világ második legnagyobb kék lyuka: egy 2023-as tanulmányban 274 méteres mélységűre becsülték.
Most egy új tanulmányból viszont kiderült: a képződmény a vártnál legalább 146 méterrel mélyebb. Mivel azonban a tudósok még mindig nem érték el a Taam Ja' alját, pontos méreteit továbbra sem lehet megállapítani.
Ajánljuk figyelmedbe! Az új-zélendi delfinek valószínűleg nem értik egymást a különböző akcentusok miatt
A friss tanulmány szerint könnyen lehet, hogy a Taam Ja' egy rejtett barlangrendszerhez tartozik, azonban ennek bebizonyítása is várat magára. A kutatók szerint ugyanis
további kutatások és víz alatti navigációs technológiák alkalmazása szükséges a maximális mélység megméréséhez, valamint annak eldöntéséhez, hogy a kék lyuk egy összekapcsolt barlang- és alagútrendszer részét képezi-e.