jégkorszak, jég, föld

Illusztráció

Európa első embereit valószínűleg egy hirtelen fagy pusztította ki 1,1 millió éve

1,1 millió éve egy extrém fagy sújtotta kontinensünket, ami éppen egybeesik egy olyan időszakkal, amikor már laktak a földrészen.



Európa legelső embereinek a Homo erectus faja tekinthető, akiknek számát egy új kutatás szerint az 1,1 millió évvel ezelőtti fagyos korszak tépázhatotta meg. A kutatók felfedezték, hogy ebben az időszakban a kontinensen végigfutott egy hideghullám, ami egybeesik az emberiség történelmének egy olyan szakaszával, ahol kevés nyoma volt fajunk életvitelnek – számol be róla a LiveScience.

A maradványok és csontból készült eszközök azt mutatják, hogy a Homo erectus mintegy 1,4-1,8 millió évvel ezelőtt vándorolt át Ázsiából Európába. Az eddigi kutatásokból pedig az látszott, hogy nagyjából 1,1 millió évvel ezelőtt kihaltak őseink.

A következő, európai emberhez köthető bizonyítékok nagyjából 900 ezer évvel ezelőttről származnak. Afrikából vagy Ázsiából minden bizonnyal ekkortájt érkezett a kontinensre a kései, robosztusabb Homo antecessor.

A két bizonyíték között egyértelműen felfedezhető egy 200 ezer éves rés

– nyilatkozta a Live Sciencenek Chronis Tzedakis, a kutatás vezetője és a University College London paleoklimatológusa. Ez a rés pont az újonnan felfedezett lehűlési fázissal idejét fedi le, ami arra utal, hogy a hideg elűzte vagy kiirtotta az archaikus embereket – derül ki a Science tudományos folyóiratban publikált tanulmányból.

Ez is érdekelhet: Az emberek fejlődése is meggyorsította a gyapjas mamutok kihalását

j\u00e9g, hideg

Illusztráció

Fotó: Erin McKenna / Unsplash

A kutatók Portugália partjainál mintavételezett tengeri üledék magjainak vizsgálatával találtak bizonyítékot a lehűlésre. Az óceán felszínéről és a fenekéről származó tengeri planktonmaradványok és a szárazföldi növényzetből kinyert pollenszemcsék elemzése során jöttek rá arra: a kontinensen körülbelül 1,15 millió éve végigfutott egy lehűlési hullám.

Tzedakis elmondása szerint a víz hőmérséklete Lisszabonhoz közel 6 Celsius-fok alá süllyedt – jelenleg a hőmérséklete általánosan 21 fok környékére tehető. Ezzel párhuzamosan Európa szárazföldjeit is érintette a lehűlés, aminek következtében az északi jégtakarók dél felé húzódtak.

A kutatók azt is megállapították, hogy nagyjából 1,3 millió éve elkezdett rendkívül hideg víz áramolni a folyókban. Ez azzal magyarázható, hogy a felmelegedést követően Európa jégtakarói olvadni kezdtek, az innen származó olvadékvíz pedig elkezdett keveredni a folyók, patakok vizével.

Bolygónk számos hideg és meleg időszakon ment keresztül, a jégkorszak csúcsa pedig körülbelül 900 ezer évvel ezelőttre tehető. Habár eddig is voltak feltételezések arra, hogy 1,1 millió éve egy hideghullám érte a kontinenst, egészen eddig nem volt rá kézzelfogható bizonyíték

– fejtette ki Tzedakis.

Ne hagyd ki! 4 ókori uralkodó, aki annyira drámai volt, hogy kihagyták a történelemkönyvből

Az új kutatás egy részletes rekonstrukciót is tartalmaz, melyet a tanulmány társszerzője, Axel Timmermann klímakutató készített. Ebből kiderül, a szélsőséges lehűlés miatt Európában túl hideg lehetett ahhoz, hogy az archaikus emberek meg tudjanak élni.

A hideg megnehezítette az élelemszerzést, hiszen kevés növény lett volna képes ilyen körülmények között fennmaradni, ennek köszönhetően pedig azon állatok száma is megcsappanhatott, akik ezekkel a növényekkel táplálkoztak.

Ráadásul az őseinket akkori eszközeikkel és tudásukkal nem lettek volna képesek elegendő élelmet gyűjteni, tüzet rakni vagy olyan ruhákat, illetve házakat készíteni, melyek megvédték volna őket a zord időtől.

Ez egy történet arról, hogy az éghajlat változékonysága mekkora hatást gyakorolt az emberi populációra a múltban. Ez pedig egy fontos jelzés a ma emberének, aki bizonyos helyeken szintén extrém időjárással és ökoszisztémában történő változásokkal küzd éppen.

– reagál a kutatás eredményére Michael Petraglia, a brisbanei Griffith University emberi evolúcióval foglalkozó tanszékének paleoantropológusa.

A figyelmetekbe ajánljuk