egy műhold a világűrben
Fotó: Shutterstock

25 év után találták meg az elveszettnek hitt műholdat

A műholdról, amely teljesen váratlanul bukkant fel, korábban kétszer is azt hitték, hogy végleg eltűnt. Miután 25 évig észrevétlenül sodródott az űrben, nyomkövetőjének adatai alapján most végre megtalálták az 1974-ben kilőtt űreszközt, írja a Space.


Az Infra-Red Calibration Balloon (S73-7) műhold 1974. április 10-én, az Egyesült Államok űrkísérleti programjának keretein belül indult útnak a világűrbe. Az eszköz az eredeti tervek szerint pályára állása után a távérzékelő berendezések kalibrációs pontjaként működött volna – ez viszont nem sikerült, a műhold pedig eltűnt a radarról.

Jonathan McDowell, a Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics asztrofizikusa az archívumok áttanulmányozása után felfedezte, hogy a műhold rövid időre az 1990-es években is felbukkant. A tudós hozzátette: nem könnyű feladat minden egyes űreszköz pontos helyét és kilétét azonosítani, mivel jelenleg több mint 20 ezer ilyen tárgy repül Föld körüli pályán.

Ha van egy friss adatsorunk, és nincs túl sok olyan dolog, ami hasonló pályán kering, akkor valószínűleg könnyen egyezést találunk. De ha egy nagyon zsúfolt területről van szó, ráadásul olyan tárgy esetén, amelyet már jó ideje nem láttunk, akkor bizony nem olyan könnyű az azonosítás.

Bár az indítás után a földi mérnököknek még pontos képük van arról, hogy merre tart az adott műhold, mindez egy csapásra megváltozik, ha az űreszköz valamiért letér a pályájáról.

Ha nem tudjuk pontosan, hol ment végbe az adott manőver, akkor nehézségekbe ütközhet a helymeghatározás

– mondta McDowell. Éppen ezért az, hogy az S73-7-et 25 év után ismét sikerült beazonosítani, hatalmas sikernek számít.

Szerencse, hogy az 1974-ben fellőtt űreszköz nem vált űrszemétté: egy nemrégiben készült tanulmány szerint, amelynek Sierra Solter-Hunt plazmafizikus a szerzője, a légkörünkbe visszatérő, már nem működő műholdak komoly hatással lehetnek a Föld mágneses mezejére.

A figyelmetekbe ajánljuk