A Földön az élet többek között a körülötte található mágneses mezőnek köszönhetően létezhet. De vajon mi történik, ha a műholdakból származó űrszemét sűrűsége annyira megnő, hogy az már elkezdi veszélyeztetni a mező stabilitását?
Egy nemrégiben készült tanulmány szerint, amelynek Sierra Solter-Hunt plazmafizikus a szerzője, a légkörünkbe visszatérő, már nem működő műholdak komoly hatással lehetnek a Föld mágneses mezejére – írja az Interesting Engineering.
Solter felfedezte, hogy amikor a tönkrement műholdak elégnek, plazmát bocsátanak ki, ez pedig fémmé porlad. A robbanásszerű visszatérés során a por szétterül az ionoszférában, a Föld légkörének ionizált legkülső rétegében.
Ez a folyamat súlyos hatással lehet a magnetoszféránkra, vagyis a bolygónkat körülvevő övezetre, amelyben a mágneses tér irányítja a töltött részecskéket.
Ez is érdekelhet! Az elkövetkezendő években több tonna űrszemét zuhanhat a Földre
Alacsony Föld körüli pályán jelenleg nagyjából tízezer műhold működik, a tanulmány szerint a következő évtizedekben viszont ötszázezer-egymillió új modell üzembe helyezése várható. Ezek folyamatosan tönkremennek és elporladnak, így egy vezető részecskékből álló réteget hozhatnak létre.
Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) szerint minden nap egy elöregedett műhold pályafutása ér véget a Föld légkörében. A műhold-flotta egyre gyorsuló bővülésével azonban ez a szám az elkövetkező években exponenciálisan fog nőni.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Miután utánajártam, hogy az űrkutatási ipar mennyi port juttatott az ionoszférába műhold- és rakétatörmelék formájában, megdöbbenve tapasztaltam, hogy jelenleg az Eiffel-torony többszörösének megfelelő fémporról van szó
emelte ki Solter-Hunt.
Ajánljuk figyelmedbe! Ezzel a találmánnyal oldaná meg az űrszemétproblémát egy japán cég
Hozzátette: hamarosan évente ugyanekkora mennyiségű por fog termelődni, ami a végtelenségig a Föld körül marad majd.