minfulness meditáció
Fotó: Shutterstock

Úgy tűnik, a tudatosság meditáció tényleg enyhíti a fájdalmat

Egy új tanulmány szerint a mindfulness meditáció mérhető módon befolyásolja az agy fájdalomérzékelését, vagyis bebizonyosodott: nem placebóhatásról van szó.

A mindfulness meditáció alapja a jelen pillanatra való, mindenféle ítélkezéstől mentes figyelem és a spontán felbukkanó gondolatok elengedése. Ezt az állapotot jellemzően a saját légzésünkre való figyelésen keresztül érhetjük el – egy új kutatás szerint pedig a gyakorlat olyan útvonalakat aktivál az agyunkban, amelyek csökkenthetik a fizikai fájdalomérzetet.

A Biological Psychiatry című szakfolyóiratban közzétett friss tanulmány Dafel Zeidan és csapata, a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem szakembereinek munkája.

Emberek milliói élnek nap mint nap krónikus fájdalommal, és lehet, hogy ezek az emberek többet tehetnek fájdalmuk csökkentése és életminőségük javítása érdekében, mint azt eddig hittük

– mondta Zeidan egy közleményben.

tudatoss\u00e1g medit\u00e1ci\u00f3 (illusztr\u00e1ci\u00f3)

Tudatosság meditáció (illusztráció)

Fotó: Shutterstock

A kutatás során Zeidanék 115 egészséges önkéntesen, négy különböző csoportban végeztek kísérleteket. Az egyik csoport tapasztalt oktatók által vezetett mindfulness-meditációt végzett, a második csapat viszont egy nem szakszerű, segítség nélküli légzőgyakorlattal próbálkozott. A harmadik csoport placebóként fájdalomcsillapítónak beállított vazelint kent a lábára, a negyedik csapat pedig csak egy hangoskönyvet hallgatott.

A résztvevők engedélyével a kutatók egy elég forró, 49 Celsius-fokos szondát helyeztek a lábuk hátuljára, miközben monitorozták az agyi aktivitásukat. A kutatók azt találták, hogy a mindfulness meditációt gyakorló csoport a fájdalom intenzitásának sokkal nagyobb mértékű csökkenéséről számolt be, mint azok, akik a többi módszert végezték. Ami viszont még fontosabb:

agyi aktivitásuk is egyezett ezzel a tapasztalattal, tehát nem placebóról, hanem konkrét fiziológiai folyamatokról van szó.

Fontos kiemelni, hogy a tanulmányban vizsgált rövid távú fájdalom nem hasonlítható a krónikus fájdalomhoz, így további kísérletekre lesz szükség ahhoz, hogy megerősítsék a meditáció hasznosságát ebben a kontextusban.


A figyelmetekbe ajánljuk