Open AI
Fotó: Shutterstock

A mesterséges intelligencia legnagyobb szakértői nyílt levélben figyelmeztetnek a veszélyekre

A Washington Post értesülései szerint tizenhárom, mesterséges intelligenciával foglalkozó szakember írta alá azt a nyílt levelet, amely a technológián dolgozó cégeket a nagyobb átláthatóságra szólítja fel. A nevek között felbukkant az OpenAi, a Google DeepMind és az Anthropic több korábbi és jelenlegi munkatársa is.


Az aláírók azért adták nevüket a nyílt levélhez, mert attól tartanak, hogy a mesterséges intelligencia még tovább növelheti a társadalmi egyenlőtlenségeket, emellett elősegítheti az álhírek terjedését, sőt, azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy ezek a rendszerek egy ponton önállóvá váljanak.

Bár az érintett szakemberek szerint az említett kockázatokat könnyű lenne csökkentetni, úgy látják, a fejlesztőcégek inkább anyagi érdekeiket helyezik előtérbe.

Mivel a mesterséges intelligencia viszonylag új iparágára még nem vonatkozik átfogó szabályozás, a vállalatok felelőssége, hogy felügyeljék saját működésüket. Éppen ezért az aláírók arra kérik a cégvezetőket, hogy töröljék a titoktartási záradékokat, és teremtsenek lehetőséget arra, hogy az alkalmazottak anonim módon is fel tudják hívni a figyelmet az általuk észlelt problémákra.

A levél aláírói szerint azért van égető szükség az ilyen záradékok eltörlésére, mert kormányzati felügyelet hiányában csak az adott cég dolgozói tudják felelősségre vonni a munkahelyüket.

Az elmúlt hetekben több magas beosztású alkalmazott is otthagyta az OpenAI-t – egyebek között azért, mert úgy érezték, hogy a vállalat vezetősége az egészségesnél nagyobb hangsúlyt fektet a profitmaximalizációra, ezért pedig hajlandóak áldozatokat hozni a szükséges óvintézkedések terén.

Liz Bourgeois, a cég szóvivője a nyílt levélre adott reakciójában kifejezte: az OpenAI egyetért azzal, hogy a heves vita nagyon fontos ebben az iparágban. A Google és az Anthropic képviselői nem válaszoltak az újságírói megkeresésekre.

Az aláírók között szerepel többek között Yoshua Bengio és Geoffrey Hinton, az MI „keresztapái”, valamint Stuart Russell világhírű informatikus is.

A figyelmetekbe ajánljuk