2023-ban az új technológiai vívmányok közül egyértelműen a mesterséges intelligencia volt a legnagyobb sláger. Úgy tarolta le az internetet, hogy eközben mindenki tudja, ez még csak a kezdet. Kérdés, miként fejlődhet tovább az MI a közeljövőben. Ennek kapcsán végzett átfogó kutatást egy elemzőcég.
A CCS Insight jelentése szerint a mesterséges intelligencia befolyásának növekedése 2024-ben belassul. Ennek oka egyrészt az lehet, hogy a technológia körül kialakult hype elhalványul, a működtetéséhez szükséges költségek növekednek. Ezek mellett pedig a jogi szabályozásával kapcsolatban egyre nagyobb igény alakul majd ki.
Ezt is olvasd el! A techóriások vezetői rettegnek a mesterséges intelligenciák fejlődésétől
Nagy szószólói vagyunk a mesterséges intelligenciának, úgy gondoljuk, hogy óriási hatással lesz a társadalomra és gazdaság termelékenységére is
– fejtette ki Ben Wood, a CCS Insight vezető elemzője.
Fotó: Jonathan Kemper /Unsplash
A cég szerint akkorát ugrott 2023-ban az MI felhasználói köre, hogy ezután a gyors emelkedés után természetszerűleg következik egy akadályokkal teli időszak a technológia életében.
Mikrochipek
Egyik ilyen probléma lehet a nagy teljesítményű chipek beszerzése. A mostani rendszerek futtatásához ugyanis szinte a piac összes résztvevője az Nvidia amerikai félvezetőóriás által tervezett chipeket használja. Ez azonban hamarosan hiánycikk lehet, így pedig az Amazontól elkezdve a Google-ön és a Metán keresztül az OpenAI-ig minden techóriás saját kezébe veheti ezeknek a mikrochipeknek a gyártását. Ez egyrészt rendkívül költséges lépésnek tűnik elsőre, ugyanakkor hatalmas előny lenne, hogy saját igényeiknek megfelelően alakíthatnák ki alkatrészeiket.
Ez is érdekelhet: 6 pillanat, amikor a mesterséges intelligencia a frászt hozta az emberiségre
Európai Unió jogalkotása
A jogi szabályozás mindig több lépés hátrányban állt a legmodernebb technológiákkal, nincs ez másképp a mesterséges intelligencia esetében sem. Az MI szöveg-, kép- vagy hangalapú szoftvereinek működése sokszor személyiségi jogi vagy épp munkajogi dilemmákat vetnek fel, amelyet az EU minden bizonnyal hamar meg szeretne válaszolni. Wood szerint viszont az erre irányuló, már előkészületben álló jogszabályok csak 2024 végén kerülhetnek véglegesítésre.
Addig is a techvállalatok izgulhatnak, ugyanis a hírek szerint a jogalkotók úgy korlátoznák az iparág fejlődését, hogy minden egyes fejlesztést először felülvizsgálatra kellene beküldeniük az Unió illetékeseihez. Ők pedig egy kockázatalapú mérlegelés után hagynák jóvá, vagy épp utasítanák el a beadványt.
Önszabályozás
Fotó: Shutterstock
A techcégek is jól tudják, hogy iparáguk és saját maguk jövője miatt is fontos feloszlatni a mesterséges intelligenciával kapcsolatos negatívumokat.
A CCS Insight szerint például az egyik keresőmotor hamarosan tartalmi figyelmeztetéseket dob majd fel a felhasználói elé, hogy figyelmeztesse őket arra, hogyha egy tartalmat valós emberek helyett mesterséges intelligencia készítette. Ugyanis a legnagyobb probléma az MI kapcsán az álhírek, deepfake képek, videók tömeges jelenléte.
Ennek kiszűrése pedig nemcsak egyéni érdek, hiszen ezek akár egy nagyobb tömegre is ártalmasak lehetnek mind társadalmilag, mind gazdaságilag.