Köztudott, hogy a sok stressz és idegesség kiválthat fizikai tüneteket: a gyomorbántalmaktól egészen a szívproblémákig szinte bármit. Sokszor még viccesen meg is említjük, hogy „csoda, hogy nem őszültem még bele", de akadnak olyanok, akiknél ez valóban megtörténik. Ezt hívják Marie Antoinette-szindrómának.
Marie Antoinette életének utolsó néhány hónapja félelmetes lehetett. 1793-ban végignézte a francia monarchia eltörlését, férje kivégzését, fiának elvételét, miközben országa erőszakba és vérontásba süllyedt. Sikertelen szökése után börtönbe vetették, majd végül guillotine általi halálra ítélték.
Ezek az események pedig pont elég traumatikusak ahhoz, hogy az ember úgy érezze szinte beleőszül az idegességbe. Nos, a legenda szerint pontosan ez történt.
Ez is érdekelhet: Inkább betegség, mint misztikus gonosz – a vámpírok eredettörténete
Amikor először láttam őfelségét a szökési kísérlet után, levette a sapkáját, és azt kívánta, hogy figyeljem meg, milyen hatást gyakorolt a hajára a bánat. Egyetlen éjszaka alatt olyan fehér lett, mint egy hetvenéves asszonyé
– emlékezett vissza később a királyné udvarhölgye, Henriette Campan.
A Marie Antoinette-szindróma tehát a haj rendellenesen gyors, egy éjszaka alatt lezajló őszülését jelenti, és úgy tartják, hogy valamilyen komoly sokk-, illetve stresszhatás következtében történik meg.
Azonban rendkívül ritkák azok a hitelesített esetek, amikor a haj ilyen hirtelen válik ősszé, egyes tudósok szerint ez nem lehetséges.
A hajban ugyanis nincsenek élő sejtek. A pszichoszociális stressz nem tudja befolyásolni a már kialakult hajszálakat, csak a kialakulóban lévő szálakra lehet hatással.
Még ha egy betegség, sérülés vagy hirtelen sokk hatására ősszé is válhatna a haj, hetekbe telne, mire a hatás láthatóvá válna, mivel csak a gyökeret érinti.
A történelem azonban tele van példákkal arra, hogy az emberek traumatikus élmények hatására hirtelen és idő előtt őszültek meg. Marie Antoinette mellett ott van még Thomas More, egy angol ügyvéd, akinek haja állítólag aznap este lett ősz, mielőtt VIII. Henrik 1535-ben árulásért kivégeztette volna. Ugyanez történt Máriával, a skót királynővel is lefejezése előtt, valamint számtalan trauma túlélőjével, akik bekerültek az orvosi szakirodalomba.
Olvasd el ezt is! Különös betegsége lehetett Vincent van Gogh-nak
Sokáig a jelenség vezető magyarázata az alopecia areata nevű állapot volt. Az elképzelés szerint a stressz autoimmun reakciót válthat ki, ami a haj – és különösen a pigmentált haj – hirtelen kihullását okozza. Mivel a pigmentálatlan haj gyakran érintetlen maradt, úgy tűnhetett, mintha az ember egyik napról a másikra megőszült volna.