Három kőkorszaki mamut maradványait tárták fel egy osztrák borospincében. A kutatók szerint ezek a valaha volt legjelentősebb leletek, melyek valószínűleg 30 ezer, illetve 40 ezer évesek lehetnek.
A különös leleteket Andreas Pernerstorfer vette észre, amikor a Gobelsburgban található borospincéjének felújítását megkezdték. A férfi először azt hitte, hogy egy fadarabot talált, majd eszébe jutott nagyapja meséje, miszerint a helyszínen egykor fogakat találtak, ami arra engedte következtetni, hogy a tárgy talán valóban őskori lehet – számolt be róla az IFLScience.
Ez is érdekelhet: Egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy 2028-ra élő gyapjas mamutot lássunk
Az Osztrák Tudományos Akadémia (ÖAW) kutatóit május közepén hívták a helyszínre, és azóta legalább három különböző mamut csontvázát tárták fel.
A mamutok ilyen sűrű csontrétege ritka. Ez az első alkalom, hogy Ausztriában modern módszerekkel tudtunk ilyesmit vizsgálni
– nyilatkozta az ásatás vezetője, Hannah Parow-Souchon.
Olvasd el ezt is! Európa első embereit valószínűleg egy hirtelen fagy pusztította ki 1,1 millió éve (
A kutatók szerint a jégkorszakbeli emberek erre a helyszínre terelték az állatokat, hogy csapdába ejtsék és megöljék őket. A lelet egyúttal a vadászat szervezéséről is új ismeretekkel szolgálhat. Az akadémia felidézte, hogy 150 éve szintén egy gobelsburgi borospincében fedeztek fel gazdag ősi leleteket: csontmaradványokat, tárgyakat, ékszereket és kövületeket.
A most előkerült csontmaradványokat a tudományos vizsgálatok után a bécsi Természettudományi Múzeumban restaurálják majd.