Sivatag.

Tudtad? A legrégebbi múmiák nem is Egyiptomból származnak

A múmiákat szinte mindenki automatikusan Egyiptommal köti össze, azonban a legrégebbi leletnek semmi köze nincs Kleopátra hazájához.


A különböző kutatások szerint a chilei Atacama-sivatagban (amely a világ egyik legszárazabb pontja) élő Chinchorro nevű nép volt az első, amely mumifikálta halottait – írja az IFL Science.

A legkorábbi ismert Chinchorro-múmia i. e. 5050 körülről származik – azaz több mint 7000 éves.

Ez is érdekelhet: Arany nyelvű múmiákat fedeztek fel Egyiptomban

Érdemes pár szót ejteni a szóban forgó ősi közösségről: a Chinchorro egy vadászó-gyűjtögető társadalom volt, amely az Atacama-sivatag északi partvidékének közelében telepedett le. Ennek okán főleg halászattal foglalkoztak, és tenger gyümölcseiben gazdag étrendet folytattak. Nevük „kopoltyúhálós halászokat" jelent

Külön érdekesség, hogy léteznek még ősibb, nem mesterséges, hanem természetes úton mumifikálódott leletek is ezen a környéken, amelyek 9000 évesek, mivel a régészek szerint a vadászó-gyűjtögető chinchorrók a száraz sivatagot használták halottaik eltemetésére és konzerválására.

A temetőkből kiderül, hogy a chinchorrók folyamatosan újítottak a mumifikálási gyakorlatukban, hogy olyan mesterséges múmiákat hozzanak létre, amelyek rendkívüli anyagi, szobrászati és esztétikai tulajdonságokkal rendelkeztek, amelyek tükrözték a halottak alapvető szerepét az emberi társadalomban

– magyarázza az UNESCO.

Fontos megjegyezni, hogy a chilei őslakosok már akkor „finomítgatták” a mumifikálási technikáikat, amikor az egyiptomiak valószínűleg nem is hallottak erről a gyakorlatról. Jó példa erre, hogy a legrégebbi egyiptomi múmia körülbelül 4300 éves lehet.

A figyelmetekbe ajánljuk