Egy új tanulmány szerint a lakásbérlés rosszabb hatással van az emberek agyára, mint a munkanélküliség.
Egy nemrégiben megjelent tanulmány érdekes következtetéseket vont le a UK Household Longitudinal Study adataiból és a British Household Panel Survey (BHPS) felmérésből származó válaszokból– írja az IFL Science.
A vizsgálat során a szakemberek egyaránt fókuszáltak a strukturális stresszfaktorokra (penész, hideg, stb.), illetve a pszichoszociális tényezőkre (magas árak, zsúfoltság).
Mindezen információkat aztán összevetették a vizsgálatban résztvevők egészségügyi adataival, korábban levett vérmintáival, illetve az elmúlt 10 éves lakhatási körülményeikkel.
Ez is érdekelhet: Stresszes vagy? Ez a 4 alváshoz köthető jel elárulja
Ezen vizsgálatból pedig kiderült, hogy az ingatlant bérlő emberek jóval gyorsabban öregednek, mint azok, akik saját lakásban vagy házban élnek, sőt, a két csoport közötti egészségügyi differencia nagyobb volt, mint a foglalkoztatottak és a munkanélküliek között.
A biológiai öregedés különösen szembetűnő volt azokban az esetekben, amikor a vizsgált személyek rendszeresen elmulasztották a lakbérfizetést, vagy ha olyan helyen laktak, ahol környezetszennyezésnek, vagy rosszabb körülményeknek voltak kitéve.
Eredményeink arra utalnak, hogy a kihívást jelentő lakhatási körülmények a gyorsabb biológiai öregedés révén negatívan befolyásolják az egészséget. A biológiai öregedés azonban visszafordítható, ami rávilágít arra, hogy a lakáspolitikai változtatások jelentős potenciált rejtenek az egészség javításában
– állapították meg a szerzők tanulmányukban.
A kutatók azonban kijelentették, hogy a fentebb prezentált eredmények mind megfigyelésen alapulnak, tehát nem lehet következtetéseket levonni az ok-okozati összefüggésekre vonatkozóan.