Nem meglepő, hogy a stressz valóban hatással lehet arra, hogy hogyan alszol (vagy, ami még valószínűbb, hogy nem alszol).
Az viszont már annál inkább meglepő lehet, hogy az alvás milyen sokféleképpen befolyásolhatja az alvást − a viselkedésektől kezdve, amelyek akkor jelentkeznek, amikor végre elalszol, egészen addig, hogy valójában hányszor alszol éjszaka. Orvosok és a HuffPost segítségével összegyűjtöttük, hogy a stressz milyen módon jelentkezhet szundítás közben, és mit tehetsz azért, hogy egy kicsit jobban aludj.
Ez is érdekelhet: Most akkor érdemes elalvás előtt edzeni, vagy nem?
1. Álmatlanság
Amikor valaki álmatlanságban szenved, nehezen alszik el vagy nehezen tud aludni. Az pedig senkinek sem újdonság, hogy ha stressz alatt állunk, nehezebb alszunk el, különösen az éjszaka elején. Bár a nem jó alvás nem hangzik nagy dolognak, valójában az. Az álmatlanság ingerlékenységet és szorongást okozhat a lefekvéssel kapcsolatban. Ráadásul egy nemrégiben készült tanulmány összefüggést talált az álmatlanság és a stroke kockázata között.
2. Rémálmok
Ha valakinek alvászavarai vannak, annak két fő oka lehet. Az első lehetőség valami fizikai, legyen szó akár alvási apnoéról vagy krónikus fájdalmakról. A másik lehetőség valami mentális, ami lehet stressz, szorongás, depresszió. Ha rémálmaid vannak, az első dolog, amire gondolsz: lehet, hogy ezeknek a kategóriáknak az egyike áll fenn? A rémálmoknak a dolgok mentális oldalához van közük elsősorban, de fizikai állapothoz is köthetők. Például az alvási apnoéban szenvedő emberek néha arról álmodnak, hogy víz alatt vannak, és nem kapnak levegőt.
3. Alvajárás, alva-evés
Fotó: Shutterstock
Létezik az alvásproblémáknak egy olyan kategóriája, amelyet paraszomniáknak neveznek, és amelyek stressz esetén is előfordulhatnak. Sőt, nagyobb valószínűséggel fordulnak elő ezek a paraszomniák − amelyek közé tartozik az alva-beszéd, az alvajárás és az alvás-evés −, ha szorongunk. Ha azon kapod magad, hogy más szobában ébredsz, mint ahol lefeküdtél, érdemes konzultálni az orvosoddal.
Ha tovább olvasnál: Mi az oka az alvás közbeni beszédnek?
4. A mély alvás hiánya
Ha stressz alatt állsz, akkor nem töltesz annyi időt a mélyalvás pihenési szakaszában sem. Ha az alvás könnyebb fázisaiban maradsz, nagyobb valószínűséggel ébredsz fel az éjszaka folyamán. Emellett nem kapod meg a megfelelő pihenéssel járó maximális regeneráló előnyöket sem.
Hogyan csökkentheted a stresszt lefekvés előtt?
Próbálj meg a lehető legtisztább elmével lefeküdni. A meditáció és a masszázs is nagyszerű módja ennek – valójában bármi, ami segít ellazítani az agyad. Az olvasás, naplóírás és az izomlazítás szintén nagyszerű módja a lefekvés előtti stresszoldásnak. Fontos, hogy lefekvés előtt legyen egy lefekvési rituáléd. A legtöbb embernek legalább 30 perc, ha nem 60 perc pihentető tevékenységre van szüksége, mielőtt fizikailag és mentálisan készen állna az ágyba bújásra.
Ha aggódsz az alvásod miatt, kérj az orvosodtól alvásvizsgálatot. Ezenkívül a terápia jó módja lehet a stressz kezelésének és csökkentésének, ami segít az alvásodban és még sok másban is.