Az emberi fajra vonatkozóan számos olyan index létezik, amely megmutatja – különböző tényezők függvényében – a várható élettartamot. Házi kedvenceinkkel kapcsolatban azonban eddig nehezen bocsátkozhattunk jóslatokba, melynek oka, hogy nem léteztek releváns kutatási adatok. Egy friss tanulmány azonban változtatna ezen.
A brit Ruskin Egyetem kutatócsoportja által készített tanulmány – tizennyolc különböző forrásból származó adatok felhasználásával – nemrég egy 584 734 ebet tartalmazó adatbázist hozott létre, amely segítségével a különböző kutyafajták várható élettartamát vizsgálta.
Ez is érdekelhet: Ez történne a kutyákkal, ha az emberek teljesen eltűnnének a Földről
Fotó: Matt Nelson/Unsplash
A bevont ebek 155 fajtatiszta vagy keresztezettnek minősített fajtából származtak. Mindegyik vizsgált alany esetében megadták a fajtát, a nemet, a születési dátumot – és az esetlegesen már megtörtént halálozás időpontját.
A fajtatiszta kutyákat méretük (kicsi, közepes vagy nagy) és fejformájuk (rövid orrú, közepes orrú és hosszú orrú) alapján kategóriákba sorolták be. A kutatók ezután kiszámították a várható élettartam mediánját az összes fajtára külön-külön, majd a keresztezett csoportokra is. Végül meglett a várható élettartam a nem, a méret és a fejforma minden egyes kombinációjára – olvasható az IFLScience cikkében.
Fotó: Katie Bernotsky/Unsplash
A tanulmány megállapította, hogy a kis termetű, hosszú orrú szuka kutyáknak volt a leghosszabb az élettartama a tiszta fajták között (13,3 év). A lapos orrú fajták átlagos élettartama pedig csak 11,2 évre jött ki.
A 12 legnépszerűbb fajta közül – amelyek az adatbázisban nyilvántartott fajtatiszta egyedek több mint a felét tették ki – a labradorok várható élettartamának mediánja 13,1 év, a Jack Russel terriereké 13,3 év, a spánieleké pedig 11,8 év volt.
Ezt is olvasd el! IQ-bajnokok: a 11 legokosabb kutyafajta
További két lényeges megállapítás, hogy a fajtatiszta ebek várható élettartama magasabb volt, mint a keverékeké (12,7 év, szemben a 12,0 évvel). Illetve a szuka kutyák átlagosan tovább élnek, mint a kanok (12,7 év, szemben a 12,4 évvel).
A tanulmány kitért a köztudottan sok légúti betegséggel küzdő kis orrú ebek – például a buldogfajták és a mopszok – növekvő népszerűségére is. Ugyanis sok helyen megoszlanak a vélemények, hogy etikus-e ilyen fajtákat úgy tenyészteni, hogy azok valószínűleg végig betegségekkel küzdenek majd életük során.